Savunma

ASELSAN’dan Ku-Bant uydu haberleşme sistemi

İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) uzun menzilde yer istasyonlarına bağlı kalmadan operasyon yapmasını sağlayacak yerli Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Sistemi’nin başarıyla tamamlandı. ASELSAN’ın kendi öz kaynaklarını kullanarak geliştirdiği sistemin laboratuvar ve uçuş testlerini tamamlamasının ardından Ku-Bant, TUSAŞ’ın Aksungur ve Baykar’ın Akıncı İHA sistemlerinde kullanılacak.

ASELSAN’ın geliştirdiği sistem, hali hazırda kara ve deniz platformları için geliştirilmiş olan uydu haberleşme sistemleri ile beraber, hava platformları için tamamen milli olarak geliştirilen uydu haberleşme sistemi, askeri çevresel şartlara ve elektro- manyetik girişim ve uyumluluk (AMI/EMC) koşullarına uygun olarak geliştirilmiş, modüler ve kompakt tasarımı sayesinde insanlı ve insansız hava araçlarına entegre edilebilir bir yapıda.

İKİ AYRI SİSTEM GELİŞTİRİLDİ

Bu kapsamda, farklı platformların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, anten boyutu farklı olmak üzere iki ayrı sistem alternatifi geliştirildi. Bununla birlikte, taktik İHA ve dar gövdeli hava araçları için daha küçük çaplı anten çözümleri üzerine çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca, hava araçları için milli dalga şekilleri tasarlanarak yine ASELSAN tarafından geliştirilen yazılım tabanlı hava uydu modemi ile yüksek veri hızları sağlanıyor ve üzerinde yer alan kripto donanımı ile güvenli bir haberleşme imkânı sunuluyor.

ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen uydu haberleşme sistemi sayesinde, söz konusu sistemlerde mevcut olan dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

akıncı
Baykar tarafından geliştirilen çift motorlu Akıncı İHA, halen uçuş testlerini sürdürüyor.

HANGİ İHA’LARDA KULLANILACAK

Yerli imkanlarla tasarlanıp geliştirilen ASELSAN Hava Uydu Haberleşme Sistemi, BAYKAR tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi için göreve hazır. Ayrıca, TUSAŞ tarafından geliştirilen AKSUNGUR İHA Platformu ile deneme uçuşları sırasında Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Sistemi konfigürasyonuyla başarılı bir uçuş testi icra edildi.

Hava SOJ Projesi kapsamında yer alan hava uydu ha- berleşme sistemi ihtiyacına yönelik daha küçük boyut- larda bir ürün çözüm olarak sunuldu ve gereksinimlere uygun şekilde tasarım faaliyetlerine devam ediliyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala