Uçuş Emniyeti

Kuşları domuzlar kovacak

Kuşların en büyük düşmanlarının başında uçaklar geliyor. Her yıl havacılık sektörü kuş çarpmasına karşı milyarlarca dolarlık zarara uğruyor. Bu mücadelenin doğal yollardan yapılması için Amsterdam Schiphol Havalimanı ilginç bir adımattı. İki pist arasındaki bölgeye 20 domuz yerleştirdi.

Bu domuzlar, altı hafta boyunca iki pist arasındaki tarlalarda (yaklaşık 2 kilometre kare büyüklüğünde)  serbestçe hareket edecek. Domuzların Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndaki kuşları savuşturmaya yardımcı olup olamayacağını gerçekleştirilecek deney ile ortaya çıkacak.

Toplam 20 domuz, yakın zamanda şeker pancarlarının hasat edildiği 18R-36L Pisti ile 18C-36C Pisti arasındaki iki hektarlık bir arazide yiyecek arayacak. Uzmanlar, mahsul artıklarının kuşu çektiğini belirterek domuzların kuşları kovmakta yeterli olabileceğini düşünüyor.

Halen Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda 20 kuş kontrolörü şu anda havaalanındaki kuş aktivitesini takip ediyor. Özel seslerden lazer ışınlarına kadar değişen teknolojiyi kullanarak, gece ve gündüz her saat kuşları uzak tutmak için 20 kişilik ekip görev yapıyor. (Air Live Net)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap