Uçuş Emniyeti

Kanada helikopterinde bir cesede ulaşıldı

Geçtiğimiz hafta İyon Denizi’nde NATO tatbikatı sırasında gece uçuşunda kaybolan Kanada Donanması’na ait Sikorsky imalatı CH-148 Cyclone tipi helikopterde bulunan 6 mürettebattan birinin cesedine ulaşıldı. Helikopter kayıp statüsünden ‘düştü’ statüsüne alındığını belirten Kanadalı uzmanlar, kaza araştırması için bölgede arama çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz çarşamba günü tatbikattan dönen Kanadalı askerler, NATO savaş gemisi HMCS Fredericton Fıkateyni’ne doğru uçarken saat 20.00’de radardan kaybolmuştu. Pilotlar herhangi bir acil durum çağrısı yapmadıkları açıklanırken İtalya kıta sahanlığındaki bir noktada meydana gelen arama kurtarma çalışmalarına Yunanistan ve İtalya harici Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye de katılmıştı.

CH-148, Sikorsky’nin S-92 modelinden geliştirilen, askeri amaçlı bir helikopter. Petrol platformlarına uçmak için tasarlanan çift motorlu helikopter, en fazla 22 kişi taşıyabiliyor. Kanada, CH-124 SeaKing helikopterlerinin yerine Sikorsky’ye 28 adet helikopter siparişi vermişti. Bunlardan 17 adeti teslim edilmişti.

Maksimum kalkış ağırlığı 13 bin 290 kilogram olan uçakta iki adet General Electric imalatı CT7-8A7 turboshaft motor bulunuyor. Her motor 3 bin shp gücünde. Seyir hızı 254 km/saat olan helikopter ayrıca 2 adet MK-46 tip torpido da taşıyabiliyor. Kapılara ise makineli tüfek takılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap