Uçuş Emniyeti

İzlanda’da sismik faaliyet havayollarını alarma geçirdi

İzlanda’da 800 yıldır aktif olmayan volkanik bölgede yaşanan sismik faaliyetler yeni bir volkan patlaması ihtimalini kuvvetlendirdi. Bu gelişmeler, havacılık sektörü tarafından da dikkatle takip ediliyor. Sektör, 11 yıl önce yaşanan Eyjafjallajökull’daki durum gibi hazırlık yapmaya başladı. Ancak uzmanlar sismik faaliyetin 11 yıl önceki gibi bir etki oluşturmayacağını tahmin ediyor.

Yaklaşık 350 kilometrekarelik alanı kaplayan ve merkezi bir yanardağı bulunmayan Krysuvik, 24 Şubat’tan bu yana 34 bin kez sallandı. Deprem sayısı, dijital kayıtların tutulmaya başlandığı 1991 yılından bu yana görülen en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Bölgeyi yakın merceğe alan bilim insanları en son 12’inci yüzyılda lav püskürten yanardağların yeniden patlama olasılığını hesaplamaya çalışıyor. Ülke genelinde alarm seviyesini en yükseğe çeken yetkililer, halktan riskli bölgelerden uzak durmasını istedi.

Jeoloji araştırma dairesi ISOR’dan Thorbjorg Agustsdottir, bölgedeki mevcut durumun ciddi olduğu ve her an her şeyin değişebileceğinden teyakkuzda olduklarını söyledi.

Yanardağların faaliyete geçip geçmeyeceği bilinmese de 2010 yılında Eyjafjallajökull’da yaşanan şiddetli patlamaya benzer bir durum beklenmiyor.

UÇAKLARI TEHDİT EDİYOR

11 yıl önce havaya püskürttüğü toz bulutuyla hava ulaşımını kilitleyen yanardağ, milyonlarca yolcunun seyahat planlarını altüst etmişti. Oluşan gaz bulutları, içerdiği partiküller nedeniyle uçakların uçamamasına neden olmuştu. Motorun içine girecek partüküller nedeniyle uçuş emniyetini tehdit eden volkan patlamalarının etkisi yaklaşık bir ay sürmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala