Hava Kuvvetleri

G. Kore KF-X ile MMU karşılaştırması

Güney Kore, 2001 yılında başlattığı Gelecek Nesil Savaş Uçağı KF-X Projesi’nde ilk prototibi önümüzdeki günlerde fabrikadan çıkartacak. Hedef 2022’de ilk uçuşu yapmak ve 2025’ten itibaren de teslimatlara başlamak.

Hem Türkiye’de hem de dünya kamuoyunda zaman zaman KF-X ile Milli Muharip Uçak (MMU) Projeleri karşılaştırılıyor. Bir çok kişi iki tasarımı da benzer bulsa da Güney Kore’nin KF-X’i, bizim MMU’dan yaklaşık 4 metre daha küçük, F-16’nin biraz önünde bir uçak.

Tolga Özbek, KF-X’i şöyle anlatıyor:

KF-X PROJESİ 2001’DE BAŞLADI

Proje dönemin Güney Kore Başbakanı’nın 2001 yılında Hava Kuvvetleri Akademisi’nde yaptığı konuşma ile başladı. Proje için önce akademik bir çalışma yapıldı. Gelecek nesil sistemler ve görevler ortaya konuldu. Dört ana tasarım yapıldı. Bunlardan biri tek, kalanı çift motorluydu. Uçakların boş ağırlıkları 9300 kg ile 11.800 kg. arasında değişiyordu.

TÜRKİYE’YE DE TEKLİF EDİLDİ

Proje sırasında Güney Kore Türkiye’ye de ortaklık teklif etti. Ancak yüzde 20 pay hiç bir mühendislik ve tasarım çalışması içermemesi nedeniyle Türkiye projeye yanaşmadı ve kendi yoluna gitme kararı aldı.

Endonezya yüzde 20 ile projeye ortak oldu. Ancak ABD başta AESA radar sistemi ve elektronik yapı olmak üzere Endonezya’ya sadece uçağın temel tasarım 4.5 nesil modelini alabileceği belirtildi. Uzun süre Güney Kore ve Endonezya arasında ortaklık yatırımının tamamlanması için finansal görüşmeler yapıldı.

Lockheed Martin’in ciddi mühendislik desteği verdiği projede 10.900 kg boş ağırlığa sahip çift motorlu model seçildi. Uçakta General Electric imalata F414 motorları kullanılacak. Halen 8 adet uçak üretim bandında.

KF-X İLE MMU FARKLARI NELER

Öncelikle KF-X, F-16’dan biraz daha uzun (16,9 metre), yüzde 50 daha fazla menzilli ve gövde ömrü de yüzde 34 daha uzun bir uçak. Milli Muharip Uçak (MMU) ise 21 metre uzunluğunda çok daha büyük bir uçak. KF-X’in iki moturunun itiş gücü toplamı ki 26 bin libre, MMU’nun tek motorundan daha az itiş gücü sunuyor.

Güney Kore, ilk etapta yapacağı 4.5 nesil uçak modelini daha sonra 5’inci nesle geçirerek stealth bir yapıya ulaşması hedefleniyor. MMU ise özellikler açısından başlangıçta KF-X’ten bir gömlek daha ileri teknolojiye sahip olacak.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap