Uçuş Emniyeti

İzinli arkadaşının yerine uçuyordu

Dün Kahramanmaraş’ta meydana gelen yangın söndürme uçağı kazasında hayatını kaybeden 8 kişiden biri de Beriev Be-200 uçağında gözlemci pilot olan Serkan Mirzaoğlu’ydu. Mirzaoğlu, www.tolgaozbek.com sitesimizin özel haberine göre o gün izinli olan arkadaşının yerine göreve çıkmıştı.

Elazığlı olan Mirzaoğlu, iki çocuk babasıydı. Gönlü gökyüzündeydi. Uçuş eğitimini tamamladı. Sonrasında 3 yıl önce Onur Havayolları’na girdi. Tip eğitimini tamamlayıp kısa bir süre havayolunda görev yaptıktan sonra Onur Air’den ayrıldı. Uçuş öğretmeni oldu.

Bir çok uçuş okulunda öğretmen olarak görev yaptı. Bu yıl yangın söndürme uçaklarında görev yapmak için başvurusu kabul edilince CMC Holding ve Türk Hava Kurumu tarafından kiralanan uçaklarda gözlemci oldu. Yabancı pilotların kokpitte görev yaptığı bu uçaklarda gözlemci pilot hava trafik kontrolörleri ile Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri arasında koordinasyonu kuruyordu.

 

ARKADAŞI İZİNLİYDİ

Aslında kazanın olduğu gün Serkan Mirzaoğlu uçmayacaktı. Bir başka Türk pilot görevliydi. Ancak haftalık iznine denk gelince söndürme uçuşuna Mirzaoğlu katıldı. Ne yazık ki kader onu Orman Genel Müdürlüğü ekibi ve Rus uçuş ekibi ile birlikte Kahramanmaraş’ın 30 kilometre kuzeyindeki dağlarda yakaladı. Suyunu boşaltan Beriev Be-200 yükselemedi ve dağlara vurdu. Kazadan kurtulan olmadı.

“BENİ BABAMIN YANINA GÖMÜN”

Kazanın ardından Elazığ Valisi Erkaya Yırık ve eşi Ayşe Yırık, Mirzaoğlu’nun babaevine gelerek anne Havva Mirzaoğlu’na taziye dileklerinde bulundu. Serkan Mirzaoğlu’nun, ‘Ben hayatımı kaybedersem beni babamın yanına defnedin, mezarım onun yanında olsun’ diye vasiyette bulunduğu belirtildi. Mirzaoğlu’nun babasının da bir ay önce hayatını kaybettiği öğrenildi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala