Uçuş Emniyeti

İki motor birden durdu

Karaçi’de dün meydana gelen kazada, Pakistan Havayolları PIA’ya ait Airbus A320 tipi uçak düşmüş, olayda 97 kişi hayatını kaybetmiş ve iki kişi de yaralı olarak kurtulmuştu. Uçağın ortaya çıkan son görüntülerinde, A320’nin burnu yukarıda, derin bir çöküşle vurduğu dikkat çekiyor.

 

PIA’ya ait AP-BLD tescilli Airbus A320-200 tipi uçak, PK-8303 sefer sayısı ile Lahor’dan Karaçi’ye iniş için alçalmaya başlamıştı. 90 yolcu ve 8 mürettebatın bulunduğu uçak, yaklaşma sırasında burun iniş takımı ile ilgili sorun yaşadı. Bunun üzerine pilotlar pas geçeceklerini kuleye bildirdi.

Pas geçişten sonra sola dönüşle tekrar yaklaşma yapmak üzere 25L pistine yaklaşma ve iniş planladılar. 

Pas geçişten yaklaşık 5 dakika sonra iki motoru birden kaybettiklerini söyleyen pilotlar, 25R pistine sola dönüşle ineceklerini söyleyerek ‘mayday’ çağrısında bulundular. Bölgede uçağın fotoğrafını çeken spotter’lar yani hava fotoğrafçıları, uçağın sol motorundan çıkan duman ve RAT olarak adlandırılan (RAM Air Turbine) sisteminin açık olduğunu gösteren fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaştılar. RAT, acil durumlarda devreye konularak sisteme ek güç üretilmesinde görev yapan küçük bir pervane.

SON KONUŞMALAR

 

Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, A320 tipi yolcu uzağı iniş takımları açık, burnu yukarıda, piste 1350 metre mesafede binaların üzerine doğru derin çöküşle vurdu.

MOTORLAR NEDEN DURDU

A320 uçağında CFMI imalatı CFM56 motorları bulunuyordu. İki motor neden durdu şu an havacılık çevrelerince en çok tartışılan konuların başında. Pas geçiş sırasında kuş sürüsüne girilmiş olabileceği ihtimaller arasında.

Telsiz konuşmalarında pilotların seslerinde pek fazla panik olmaması da dikkat çekici. Sonuçlar, Pakistan havacılık otoritesinin yapacağı araştırmalar sonrasında ortaya çıkacak.

İKİ KİŞİ KURTULDU

Pakistan Uluslararası Havayollarının (PIA) Sözcüsü Abdullah Hafız, Karaçi Havalimanı yakınlarında düşen ve 99 yolcunun bulunduğu uçakta 97 kişinin öldüğünü, 2 kişinin ise kurtulduğunu açıkladı. Ancak kazada mahalle sakinlerinden ölenlerin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı