Uçuş Emniyeti

FAA’den 737 MAX’lere yeniden uçuş izni

İki büyük kazanın ardından 13 Mart 2019 tarihinde uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX uçaklarına  yolcu taşıma izni çıktı. Amerikan Federal Havacılık Otoritesi FAA gerekli onayı verdi. tolgaozbek.com sitemiz, onayın bugün çıkacağını dün paylaşmıştı. FAA ve Boeing, uzun süredir 737 MAX’lerin sorununu gidermek üzere çalışıyordu.

FAA Başkanı Stephen Dickson, Boeing 737 MAX uçaklarının üzerindeki yasağı kaldırma kararı sonrasında “Bizi bu noktaya götüren yol, uzun ve yorucuydu. En başından bunu doğru yapmak için gerekli zamanı alacağımızı söylemiştik. Ailemin söz konusu uçaklarla uçması konusunda yüzde 100 rahat hissediyorum” dedi.

FAA açıklamasında 18 Kasım itibarıyla B737 MAX’ler için uçuş yasağının kaldırıldığı belirtilirken, uçakların gökyüzüne dönüş yolu da açılmış oldu.

20 aydır yerde bekleyen B737 MAX’lerin dönüşleri öncesinde ise havayolları pilotlara B737 MAX’ler için eğitime başlayacak.

Onayın ardından hava yolu şirketlerinin en az 30 gün içinde yazılım güncellemelerini ve pilot eğitimlerini tamamlayarak uçakları yeniden uçurabilecekleri belirtiliyor.

American Airlines, 29 Aralık’ta B737 MAX uçuşlarına başlayacağını duyurmuştu.

B737 MAX’ler için Avrupa’da gökyüzüne dönüşü öncesinde EASA onayı gerekirken, Avrupalı otoritenin de dönüş onayını vermesi bekleniyor.

FAA tarafından yapılan açıklama sonrası şirketin hisseleri açılış öncesi yüzde 6,88 oranında değer kazandı.

Halen Türk Hava Yolları filosunda 12, Corendon’da da bir 737 MAX uçağı Türk tescilinde. THY’nin üretimi tamamlanan 12 uçağı, SunExpress’in 5 uçağı teslimat için ABD’de.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap