Uçuş Emniyeti

737 MAX’e izin yarın çıkabilir

Boeing’in 19 milyar dolarlık zarara katlanmak zorunda kaldığı 737 MAX için uçuş izninin yarın (18 Kasım 2020) çıkması bekleniyor. 13 Mart 2019’da arka arkaya meydana gelen iki kazanın ardından yere inen 737 MAX uçakları ile ilgili olarak Boeing Amerikan Federal Havacılık Otoritesi FAA’in talebi ile bir çok değişime gitmişti. Kazalarda 346 kişi hayatını kaybetmişti.

Boeing bir taraftan 737 MAX’leri tekrar hizmete alabilmek için uğraşırken diğer taraftan koronavirüs salgını ve yeni Avrupa tarifelerinden kaynaklanan rüzgarlarla karşı karşıya.

Reuters ilk olarak 9 Kasım’da FAA’nın önerilen MAX değişikliklerini incelemenin son aşamalarında olduğunu ve temel düzenini Çarşamba günü kaldırmaya hazır olduğunu bildirdi.

FAA’in açıklayacağı bu kararı, diğer ülkelerin havacılık otoritelerinin alacağı uçuşa elverişlilik kararlarının izlemesi bekleniyor. Ancak Avrupalı otorite EASA, bu konuda ek tedbirler üzerinde de çalıştığını daha önceden bildirmişti. 

Boeing verdiği bilgide, MCAS olarak adlandırılan sistemin yazılımının baştan yapıldığı ve bu konuda FAA ile birlikte çalışıldığını ifade etmişti.

TÜRK TESCİLİNDE 13 737 MAX VAR

Halen Türk Hava Yolları filosunda 12 adet, biri de Antalya merkezli Corendon olmak üzere toplam 13 adet 737 MAX Türk tescilinde bulunuyor. THY’nin 12 uçağı ise Seattle’da teslimat sırasında. SunExpress için imal edilen 737 MAX’ler de bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap