Uçuş Emniyeti

F-35C kazasında uçağın denize düştüğü açıklandı

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Amerikan Donanması’na ait F-35C kazasıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. İniş sırasında meydana gelen kazada uçağın Güney Çin Denizi’ne düştüğü açıklandı. Kazada pilot fırlatma koltuğu ile F-35C’yi terk ederken güvertede bulunan 6 denizci de yaralanmıştı.

ABD Donanması 7’nci Filo’nun açıklamasına göre, USS Carl Vinson (CVN-70) uçak gemisine inişe gelen F-35C duramadı. Uçak güverteden denize uçarken pilot son anda fırlatma koltuğunu kullanabildi. Pilot paraşütünü açtıktan sonra denize indi. Kaldırılan kurtarma helikopteri, pilot dakikalar içinde kurtardı.

Gövdeye çatma ile birlikte 6 denizci de yaralandı. İlk müdahale uçak gemisinin hastanesi tarafından gerçekleştirildi. Aralarında pilotun da bulunduğu 4 denizcinin durumunun ağır olması nedeniyle Filipinlerde bulunan hastaneye sevk edildi. Halen 3 denizcinin tedavisi uçak gemisinde sürüyor.

Enkaz denizde

Halen ABD Donanması, enkazın yerinin tespiti için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. Kazayla ilgili olarak da soruşturma açıldı. 

Düşen F-35C’nin hangi filoda görev yaptığı açıklanmadı. Ancak son intikallerde 10 adet F-35C Lemore Kaliforniya’dan USS Carl Vinson’a gitmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala