Genel Havacılık

Yeni CL-415 pilotları Twin-Otter uçaklarında yetişiyor

Havadan yangınla mücadele ve orman yangını yönetimi hizmetleri sağlayan ABD’li Bridger Aerospace, hava tankeri pilotlarını eğitmek için Twin Otter uçaklarını kullanıyor. Burada eğitimini tamamlayan pilotlar CL-415EAF “Gelişmiş Hava İtfaiyesi” amfibik uçağında ikinci pilot olarak göreve başlıyor.

Tanker pilotlarını eğitmek için kullanılan DeHavilland DHC-6 Twin Otter (N532CV)’de su tankı bulunmuyor. Ancak Bridger Aerospace Pazarlama ve İletişim Direktörü K Mita, “Aslında Twin Otter ve CL-415EAF, yeni amfibi pilotların eğitilmesi için harika bir platform olacak kadar benzer uçuyor. Otter okulundan mezun olduklarında, CL’nin sağ koltuğuna atlayabilirler.” dedi.

CL-415EAF amfibi hava tankeri, 5 bin 300 litrelik tankı yeniden doldurmak ve ardından ateşe atmak için bir su kütlesi üzerinden süzülerek geçebiliyor. Amfibi uçağın gövde altına monte edilen, açılıp kapanabilen kapaklar tanka doğrudan su girişi sağlıyor. Tıpkı kazanın içine daldırılan bir kepçe gibi, uçak su yüzeyinde hızlanırken kapaklarını açtığında bütün su tankın içine hücum ediyor. Bu nedenle bu uçaklar “kepçeci” (scooper) olarak adlandırılıyor.

Bridger Aerospace scooper ekibi, Ocak ayının sonundan Mart ayına kadar Teksas, Conroe yakınlarında antrenman uçuşları yapacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala