Uçuş Emniyeti

Endonezya uçağının kokpit ses kayıt cihazı aranıyor

Endonezya’da düşen Boeing 737-500 tipi yolcu uçağının kokpitteki konuşmaları kaydeden ve CVR olarak adlandırılan (Cockpit Voice Recorder-Kokpit Ses Kayıt) cihazı, kazadan 10 gün geçmesine rağmen Java Denizi’nde henüz bulunamadı.

9 Ocak’ta meydana gelen kazada, Cakarta Havalimanı’ndan kalkıştan 4 dakika sonra Sriwijaya Air Havayolları’na ait Boeing 737-500 tipi 26 yaşındaki yolcu uçağı Java Denizi’ne düşmüştü. Olayda 62 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Endonezya Donanması’nın gerçekleştirdiği enkaz arama çalışmalarında bugüne kadar ortalama 25 metre derinlikteki denizden çok sayıda uçak parçası çıkartılmıştı. Kazadan 3 gün sonra da FDR (Flight Data Recorder-Uçuş Veri Kayıt) olarak adlandırılan uçağın tüm uçuş performansını kaydeden kara kutunun önemli bir parçası bulunmuştu.

370 PARAMETRE TESPİT EDİLDİ

FDR’ın ön çözümlemesinde, 27 saatlik kayıt tespit edildi. Son uçuş dahil toplam 18 uçuşla ilgili verilerin yer aldığı kayıtlarda kaza sırasına 390 parametreye de ulaşıldı. Kazanın raporunun hazırlanması için FDR’ın yanı sıra CVR kayıtları da büyük önem taşıyor.

ENDONEZYA’DA NEDEN BU KADAR ÇOK UÇAK KAZASI OLUYOR?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala