Uçuş Emniyeti

Eczacıbaşı helikopter kazasının raporu NTSB’ye gönderildi

İstanbul Beylikdüzü’nde 10 Mart 2017 tarihinde meydana gelen kazada, Eczacıbaşı Grubu’na ait Sikorsky S-76 tipi helikopter televizyon kulesine görüşün düşük olduğu hava şartlarında çarparak düşmüştü. Olayda helikopterde bulunan 2 pilot ve 5 yolcu olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetmişti. 

Kazanın raporu geçtiğimiz günlerde hazırlanmıştı. Helikopterin imalatçı olan Sikorsky şirketinin ABD merkezli olması nedeniyle rapor kaza araştırmaları yapan ABD’li otorite NTSB’ye (Ulusal Ulaşım Emniyet Dairesi) gönderilecek. Halen taslak durumdaki rapor, NTSB’nin 60 günde vereceği cevaba göre nihai hale gelecek. Bu raporla Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 3,5 yıldır yürütülen soruşturmanın da tamamlanması bekleniyor.

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’ndan saat 08.16’da Bilecik/Bozüyük’e gitmek üzere helikopter kalkış yapan helikopter Büyükçekmece yakınlarında buluta girmiş, ana palinin Büyükçekmece Gölü kenarındaki kuleye çarpması ile düşmüştü.

Kazayla ilgili Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı, 19 Şubat 2020 tarihli taslak rapor hazırladı. Mevzuat gereği rapor İngilizceye çevrilip helikopter tasarımcısı ve imalatçısı Amerika Ulusal Taşımacılık Emniyet Kurulu’na gönderildi. İki ay içerisinde gelecek cevaba göre nihai kaza raporu düzenlenip, Büyükçekmece Başsavcılığı’na gönderileceği öğrenildi. Böylece 3.5 yıldır süren soruşturmanın da tamamlanacağı belirtiliyor.

24 SAYFALIK RAPOR

24 sayfalık taslak raporun sonuç bölümünde kaza araştırma ve inceleme çalışmalarının halen devam etmekte olduğu belirtildi. İhtiyaç duyulan çalışmaların tamamlanması sonrası, benzeri kazaların önlenmesi amacıyla öneri ve tedbirleri de içeren hava aracı kazası nihai raporunun hazırlanacağı öğrenildi.  Raporda bu süreçte tespit edilecek öneri ve tedbirlerin ivedilik arz etmesi halinde ise nihai raporun yayımı beklenmeden, söz konusu önlemlerin alınması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşımda bulunulacağı da vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala