Havacılık Endüstrisi

Yapay Zeka: 5, F-16 pilotu :0

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Ordusu’na bağlı DARPA (Savunma İleri Araştırma Ajansı) çok ilginç bir teste imza attı. Yapay zeka, yüklenen F-16 ve dog fight yani havada it dalaşı bilgileri ile 2 bin saat uçmuş, ABD Hava Kuvvetleri’nde öğretmen F-16 pilotunun karşısına çıktı.

Simülasyon ortamında kozlarını paylaşan yapay zeka ve F-16 pilotu aynı limitler ile havada dog fight yapmaya başladı. Sonuç gerçekten çok ilginçti. Yapay zeka, F-16 pilotunu 5-0 mağlup etti.

Tolga Özbek, havada kullanılan yapay zekanın nasıl geleceğin savaş uçaklarına hükmedeceğini, bu sistemin yakın bir zamanda nasıl sivil havacılıkta kullanılacağına dikkat çekiyor:

San Francisco merkezli X Wing şirketi ise yapay zeka ile uzaktan uçurulacak bir Cessna Caravan tipi kargo uçağı üzerinde çalışıyor. Şirket pilotsuz görev yapabilecek Cessna Caravan için Amerikan Havacılık Otoritesi FAA’den uçuş izni bekliyor.

Muhtemel pilotsuz uçakları ilk önce kargo uçaklarında göreceğiz. Belki de sonrasında yolcu uçakları pilotsuz görev yapabilecek…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap