Uçuş Emniyeti

EASA’dan bekleyen uçaklar için uyarı

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA), havayollarını, bakım merkezlerini ve teknik ekipleri pilot ve statik port kapakları ile korumaları hakkında uyardı. 

EASA, havayolu uçaklarının önemli bölümünün uzun süredir yerde kaldığını ve uçuşların başlamasına rağmen belirli bir bölümünün yerde kalmaya devam edebileceğini belirterek uçakların yer emniyetinin en iyi şekilde alınması gerektiğini açıkladı.

Hız, irtifa gibi bilgileri ölçen istemlerin bağlı olduğu pitot ve statik portlar uzun süre yerde bekleme durumlarında koruyucu kapaklar ile kapatılıyor. Sistemin açık kalması halinde meydanları toz, bitki parçaları bazen de böcekler ince girişe sahip bu sistemlerin tıkanmasına neden oluyor.

Dıştan bakıldığında hemen tespit edilemeyen bu tıkanıklık havada pitotlara hatalı hız ve irtifa bilgisi verebiliyor. Bu olayla ilgili bilinen en önemli kazalardan birini de Türk Birgen Havayolları 1996 yılında Karayiplerde yaşamıştı. Tıkanan sistemin yanlış yönlendirdiği pilotlar uçağın anormal duruma girerek düşmesine neden olmuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı