Savunma

NATO’nun ikinci tanker uçağı

NATO operasyonlarında kullanmak ve maliyeti paylaşlam üzere Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç tarafından başlatılan ortak tanker uçak projesinde ikinci Airbus A330 MRTT teslim edildi. İlk uçak da geçtiğimiz haziran ayında hizmete girmişti.

Hollanda’da Eindhoven merkezli görev yapacak uçak, havadan yakıt ikmalinin yanı sıra personel taşıma, medikal yardım görevlerinde de kullanılacak. Ortak NATO gücünde yer alacak Airbus A330 MRTT’lerin sayısı 2024’ün sonuna kadar 8’e yükselecek. Airbus ile yapılan anlaşma doğrultusunda projenin ayrıca üç adet de opsiyonu bulunuyor.

Hollanda daha önceden KLM Havayolları filosundan çıkan bir DC10 uçağını tanker uçağı haline getirerek kullanmıştı. Bu uçak ekonomik kullanım ömrünü tamamladıktan sonra ABD merkezli Omega Air Tankers şirketine satılmıştı. Omega uçağı sivil tescilli eğitim veren askeri jetlerin yakıt ikmali görevlerinde kullanacak.

NATO’nun E-3 Erken Uyarı Uçakları’nda olduğu A330 MRTT’ler çok uluslu uçuş ekibi tarafından işletilecek. Oluşan filonun 5 uçağı Hollanda’da, kalan üç uçak da Almanya’da Köln-Wahn Üssü’nde konuşlanacak. 

Hollanda ve Lüksemburg, programı ilk olarak Temmuz 2016’da başlattı ve Hollandalılar proje için lider ülke statüsünü üstlendi. Almanya ve Norveç 2017’de, Belçika 2018’de, Çek Cumhuriyeti ise 2019’da katıldı.

A330 MRTT, Airbus’ın çok satan çift motorlu, uzun menzilli yolcu uçağı A330’dan geliştirildi. Uçak hem boom olarak adlandırılan özel sistemi hem de sepet sistemi ile yakıt ikmali yapabiliyor. Uçuş ekibi iki pilot, bir boom operatöründen oluşuyor. NATO’nun yanı sıra İngiltere, Avustralya, Suudi Arabistan ve Singapur tarafından da kullanılan A330’lar, istenildiğinde kargo taşımak üzere kullanılabiliyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap