Uçuş Emniyeti

Çin uçağının kuyruğu koptuğu iddia edildi

Dün Çin’de meydana gelen kazada China Eastern Havayolları’nın düşen Boeing 737-800 uçağında 132 kişi hayatını kaybetti. Kazanın olduğu iddia edilen görüntülerinde dik dalıştaki uçağın kuyruğunu koptuğu gözüküyor.

Güvenlik kamerasının çektiği iddia edilen görüntülerde uçağın son anlarında yere dik bir şekilde dalması dikkat çekiyor. Videoda kuyruk bölümünde dikey stablizenin kopmuş oldu görülüyor.

Özellikle 1990’larda Boeing 737 uçaklarının 300-400 ve 500 serilerinde sorunlar tespit edilmiş, iki kaza bu nedene bağlanmıştı. Imalatçı, kuyruk-gövde bağlantıları konusunda teknik emir yayınlayarak kontrol ve güçlendirme çalışmaları gerçekleştirmişti.

Ancak kazada kaybedilen uçak, 737’lerin NG olarak adlandırılan üçüncü nesli. Boeing mühendisleri 600, 700, 800 ve 900 serilerinde yeni bir kuyruk tasarımı yapmıştı.

Dikey stablize ne işe yarıyor

Uçak tasarımında dikey stablize uçağın istikamet dengesini korumaya yarıyor. Kuyrukta yer alan ‘rudder’ parçası ile sağa-sola istikamet, yatay stablize ile yukarı-aşağıya hareket sağlanıyor. Kanatlarda bulunan kanatçık ile uçağın dönüşü gerçekleştiriliyor.

China Eastern uçağın son anları

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala