Uçuş Emniyeti

Bitlis’te AS532 Cougar kazası

Dün akşam üstü saatlerinde önce bir helikopterin kayıp olduğu bilgisi geldi. Kazalarda hep böyle olur. Kayıp haberinden sonra yavaş yavaş bilgiler gelmeye başlar. İçindekiler, görevi, tipi… 

İzmir’deki Kara Havacılık Alayı’na ait AS532 Cougar tipi helikopter bir süredir geçici görev ile Elazığ’daydı. Bitlis’ten 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve denetleme ekibini aldı. Uçuş ekibi ile birlikte 13 kişi ile AS532 havalandı. Ama uçuş, yoğun sisin yaşandığı Bitlis’te kalkıştan 30 dakika sonra kaza ile bitti. Şu ana kadar 11 şehidimiz var, 2 de ağır yaralımız…

KAZANIN HEMEN ARDINDAN YAPTIĞIM CANLI YAYIN

MSB’DEN AÇIKLAMA

“Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.

Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.

Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz.”

AKLA GELEN KAZA NEDENLERİ

Bu kaza sonrasında uzman kaza kırım ekibinin yapacağı çalışmalar olayın aydınlatılmasını sağlayacaktır. Ancak akla gelen bazı konuları dün hem TRT Haber hem de NTV bağlantılarında anlattım:

Meteoroloji: Bölgede hava durumu özellikle de görüş düşük. Helikopter ile irtibat kesilmesinin ardından bölgeye gönderilen arama kurtarma helikopterleri saatlerce enkaza ulaşamadı. Sisle birlikte görüşün düşmesi, helikopterin uçuşunun önünde engel.

Pilotların düşük görüş şartlarında ilerleyebilecekleri bir sistem yok. Bu tür uçuşların meteorolojik açıdan iyi planlanması gerekiyor. Bulut içi uçuş veya sis helikopter kazalarında meteorolojik açıdan öne çıkan faktörler.

Teknik arıza: Herhangi bir teknik arıza yaşandı mı? Veya bir mecburi iniş mi yapılmaya çalışıldı? Pilotlardan acil durum bilgisi gelmediğini belirtmekte fayda var.

Konuştuğum tecrübeli helikopter pilotları, bu tür yapılan VIP uçuşlarda pilotlar üzerinde komuta ekibinin zaman zaman baskı kurduğunu, pilotların uçuş emniyetini öne alarak adım atmaları gerektiğine dikkat çekti.

YİNE UÇAN TABUT DENİLMEYE BAŞLANDI

Kazanın arkasından hazırladığım YouTube videosunda yine AS532’ler için ‘Uçan Tabut’ gibi sözler konuşulmaya başlandı. TSK, bir hava aracında herhangi bir emniyetsizlik varsa uçuştan keser. Bakımdan pilotaja kadar yüksek standartlara sahip TSK’da havacılığın ne yazık ki beklenmeyen şartları gibi kazalar olmaktadır. Bu durum dünyanın her ordusu için de geçerlidir. Uçan tabut gibi sözler, o uçakta-helikopter uçan personeli olumsuz etkilemekte daha da önemlisi ailelerini çok üzmektedir. Görev yapan hiç bir hava aracı uçan tabut değildir.

NASIL ALINDI

Türkiye’nin terörle mücadele 1990’ların başından itibaren ciddi anlamda artmıştı. ABD Türkiye’ye özellikle AH-1W Super Cobra ve Sikorsky S-70 Blackhawk satışında zorluk çıkartıyordu. Türkiye’nin gelişen Avrupa birliği (AB) adımları, kaynak çeşitliliğinin artması amacıyla Fransa’dan AS532 Cougar helikopteri alımına karar verildi. Bu helikopterler için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) imalat hattı açıldı.

KAÇ COUGAR KAZASI OLDU

Cougar tipi helikopterler Kara, Hava Kuvvetleri’nde 1995’ten bu yana kullanıyor. Toplam 30 adet envantere giren helikopterler, TUSAŞ imal edildi. 20 adeti Kara Havacılık’a, 10 adeti de Hava Kuvvetleri’ne verildi.

K. Irak’ta vurulan helikopter: Cougar helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi. Kuzey Irak’taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi’nde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu. Envantere yeni giren helikopterlerin füze koruma sistemi olmadığından tüm Cougar tipi bu helikopterler batı bölgelerindeki birliklere devredildi. Ancak, füze koruma sistemlerinin takılmasının ardından Cougar’lar tekrar Güneydoğu’de tekrar görev yapmaya başladı.

Isparta’da tele takıldı: İkinci kaza, Isparta’nın Eğirdir İlçesi’nde 29 Nisan 2003’te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.

2017’de yine tele takılma olayı: Üçüncü kaza 31 Mayıs 2017 yılında meydana geldi. Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan, içinde biri general üst düzey rütbeli askerlerin de bulunduğu Couger tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak kaza kırıma uğradı. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2si Albay olmak üzere 13 asker şehit oldu.

21 ASKER TAŞIYABİLİYOR

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougarlar, 842 kilometre menzile sahip. Saatte 278 kilometre hıza çıkabilen çift motorlu helikopterin uçuş ekibinde iki pilot ve bir teknisyen görev yapıyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap