Uçuş Emniyeti

Azerbaycan Mi-17’si düştü: 14 şehit

Azerbaycan Devlet Sınır Teşkilatı’na ait Mi-17 tipi genel maksat helikopterin tatbikat sırasında düştü. Olayda helikopter bulunan 14 kişi şehit oldu. 2 kişi de ağır yaralı olarak kurtarıldı.

Azerbaycan Devlet Sınır Teşkilatı’na ait askeri helikopter bu sabah Khizi bölgesinde bulunan Garaheybat hava sahasında eğitim uçuşları gerçekleştirirken düştü.

Devlet Sınır Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre, kazada helikopterin 4 kişilik uçuş ekibi ve Mi-17’de bulunan 12 asker toplam 14 kişi şehit oldu. Kazada iki kişi de ağır yaralı olarak kurtuldu.

Açıklamada, “Bugün, saat 10.40 sularında, Devlet Hudut Teşkilatı’na ait bir askeri helikopter, Khizi bölgesinde eğitim uçuşları sırasında düştü” ifadeleri yer aldı.

Devlet Sınır Teşkilatı Komutanlığı ve Başsavcılık olay yerinde bulunuyor. Olayla ilgili olarak ortak soruşturma açıldı.

Genel maksat helikopteri

Rus imalatı olan Mi-17 helikopterleri, Azerbaycan Ordusu’nun ve Devlet Sınır Teşkilatı’nın ana helikopteri. Çift motorlu olan helikopter, saatte 280 kilometre hıza çıkabiliyor. Menzili 800 kilometre olan Mi-17’ler, tam teçhizatlı 25 asker veya kabinde 4 ton malzeme taşıyabiliyor. Helikopter kanca ile dışardan 5 ton yük de taşıma kapasitesine sahip.

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’da Karaheybet hava eğitim alanında düşen askeri helikopterde şehit olanlar için taziye mesajı yayımladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada:

“Azerbaycan’ın Hızı rayonunda Karaheybet poligonunda talim uçuşu yapan bir askeri helikopterin düştüğü, kazada şehit ve yaralıların bulunduğu derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz.” denildi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala