Uçuş Emniyeti

Avustralya yanan EA-18G için 125 milyon dolar ödeyecek

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, 2018’de ABD’de yer kazası geçiren ve yanarak kullanılamaz hale gelen elektronik karıştırma uçağı EA-18G Growler’ın yerini alacak yeni bir uçak siparişi verdi. Uçak için Avustralya ABD’ye toplam 125 milyon dolar ödeyecek.

Super Hornet olarak adlandırılan F/A-18’in iki kişilik F modellinden geliştirilen Elektronik Karıştırma görevlerinde kullanılan EA-18G Growler, taşıdığı elektronik sistem ve mühimmat açısından ABD’nin en stratejik uçakları arasında yer alıyor.

Boeing tarafından ABD Donanması için geliştirilen uçaklar, uzun yıllar kullanılan EA-6B’lerin yerini aldı. Avustralya verdiği siparişin ardından 12 adet EA-18G’den ilkini 2017’de teslim aldı. Bu uçaklardan dördü, 2018 başında Las Vegas yakınlarındaki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki tatbikata katıldı.

Ancak, A46-311 kuyruk numaralı uçak 27 Ocak 2018 tarihinde kalkışta motor arızası yaşadı. Uçakta bulunan  General Electric F414 turbofan motorlarından biri arıza sonrasında üç ana parçaya ayrıldı ve parçalardan biri gövdeyi delerek dışarı fırladı. EA-18G’de yangın başladı. Pilotlar güçlükle uçağı pist içinde durdurdu ve kanopiyi açarak Growler’ı terk etti.

Soruşturma raporunun yayınlanmasından hemen sonra, Avustralya Savunma Bakanlığı ABD’den motor hatası nedeniyle tazminat talep etmeye çalışsa da başvuru reddedildi. Uzun süren görüşmelerin ardından Avustralya yeni bir uçak siparişi vermek zorunda kaldı.

Toplam 125 milyon dolar değerindeki EA-18G, ABD Donanması stoklarından sağlanacak. Teslimatın ne zaman gerçekleştirileceği konusunda ise henüz bir bilgi paylaşılmadı. (The aviationist)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap