Deniz KuvvetleriUçuş Emniyeti

Avustralya 12 Seahawk siparişi verdi, bir helikopteri düştü

Avustralya Donanması’na ait MH-60R Seahawk helikopteri, önceki gün yaşanan arıza sonrasında Filipinler Denizi’ne mecburi iniş yaptı. Batan helikopterde bulunan 3 mürettebat hafif yaralı olarak kurtarıldı. Kazanın Avustralya Donanması’nın verdiği 12 Seahawk siparişi ile aynı güne denk gelmesi dikkat çekti.

Uçuş eğitimi için HMAS Brisbane havalanan MH-60R’de yaşanan arıza sonrasında pilotlar denize mecburi iniş yapma kararı aldı. İkisi pilot biri de teknisyen üç mürettebatın bulunduğu helikopter denize inişini gerçekleştirdi.

Uçuş ekibi, HMAS Brisbane gemisinin yardımı ile kurtarıldı. Kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Avustralya 12 adet Seahawk alıyor

Kazadan saatler önce, Avusturalya’nın ABD’ye verdiği 12 adetlik Sikorsky imalatı MH-60R helikopterine satış onayı gelmesi de ilginç bir rastlantı oldu. Deniz helikopter filosunu büyüten Avustralya, toplam 985 milyon dolara 12 adet MH-60R teslim alacak. 

Halen Avustralya Donanması’nın envanterinde düşen dahil toplam 24 adet MH-60R bulunuyor.  

 

MRH90’lara takviye

Toplam 12 adetlik MH-60R ile halen kullanımda olan Avrupalı NHI tarafından tasarlanan MRH90 (NH90’ın Avustralya modeli) helikopterlerine destek verecek. Ancak Avustralya uzun süredir MRH90’ların performansından memnun değil. En son geçtiğimiz haziran ayında Avustralya Ordusu’ndaki 47 adet MRH90’ın uçuşu teknik sorunlar nedeniyle durdurulmuştu. Benzer uçuştan alma kararı 2019’da da yaşanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap