Uçuş Emniyeti

Alaska’da yolcu uçağı inişte ayıya çarptı

Alaska Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, ilginç bir kazaya karıştı. Cordova’dan kalkan ve Yakutat’a uçan Alaska uçağı, inişte boz ayıya çarptı. Ayı çarpma ile birlikte hayatını kaybederken uçağın sol motorunda hasar oluştu. 

Alaska, ulaşım zorluğu nedeniyle yolcu uçaklarından pervaneli uçaklara kadar bir çok farklı hava aracının yoğun olarak kullanıldığı yerlerin başında geliyor. Ne yazık ki havalimanları veya iniş düzlüklerinde bu tür kazalar meydana gelebiliyor. Ayı, geyik gibi hayvanlara çarpma nedeniyle kazalar oluşuyor.

,

YOLCU UÇAĞININ ÖNÜNE ÇIKTI

Havalimanı yetkililerinin verdiği bilgiye göre uçağın inişi öncesinde pistin hazır ve temiz olduğu raporu verilmesine rağmen uçağın motor freni olarak adlandırılan reverse sisteminin devreye konulması sırasında piste iki boz ayı girdi. Ne yazık ki pilotlar kaçınma hareketi yapmasına rağmen sol motorun çarpmasıyla ayılardan biri hayatını kaybetti.

Diğer ayı kaçarak havalimanını terk ederken uçak bakıma alındı. Pistin temizlenmesinin ardından havalimanı tekrar trafiğe açıldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap