Türk Savunma Sanayi

Hürjet’te kritik sürece aralık ayında giriliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından başlatılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında CDR olarak adlandırılan Kritik Tasarım İncelemedi (Critical Design Review-CDR) Aralık ayında başlayacak. CDR’ın tamamlanmasının ardından tasarımdan imalata geçilecek.

savunmasanayist.com sitesinin haberine göre, TUSAŞ; Jet Tekamül, Akrotim (Türk Yıldızları), Harbe Hazırlığa Geçiş ve Hafif Taarruz olmak üzere dört farklı HÜRJET konfigürasyonu geliştirecek. İlk etapta jet eğitim uçağı, halen kullanılan ve modernizasyonu TUSAŞ ile Hava İkmal Bakım Merkezi tarafından yapılan T-38’ler yerini Hürjet’e bırakacak.

Bu modeli Türk Yıldızları’nın kullanacağı ve F-5 uçaklarını yerini alacak model izleyecek. Test, eğitimde saat tecrübesi tamamlandıktan sonra uçağın hafif taarruz modeli de hayata geçirilecek.

 Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Jet Tekamül Uçağı ihtiyaçlarının karşılanması için TUSAŞ tarafından Hürjet kavramsal tasarım faaliyetlerine 14 Ağustos 2017 tarihinde başlanmıştı.

Hürjet’in, “Hafif Taarruz Uçağı” konfigürasyonuyla Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile savaş uçakları arasında bir ara platform olması ve bu sayede önemli derecede bir ekonomik tasarruf sağlanması da hedeflenen kazanımlar arasında bulunuyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala