Uçuş Emniyeti

747 kazasında rapor çıktı

Türk ACT/MyCargo Havayolları’na ait, 2017’de Bişkek’e inişte düşen Boeing 747-400 kargo uçağının raporu çıktı. Manas Havalimanı’na inişte düşen uçaktan kurtulan olmamış, çarptığı binadakilerle birlikte 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Kırgızistan Devletlerarası Havacılık Komitesi (IAC) tarafından hazırlanan raporda, kargo uçağı kazasının pilotların düşük görüş şartlarında iniş yapılacak pistin 26 pistinin ILS (Aletli İniş Sistemi) sinyal yansımalarının  uçağın inişine imkan vermeyecek bir noktadayken algılanması ve uçak otopilot algoritması tarafından gerçek sinyal kabul edilerek alçalmayı sürdürmesi sonucu oluştuğu ifade edildi. 

KAZA RAPORU İÇİN TIKLAYIN

Kazanın ana nedenlerinden biri olarak düşük görüş şartlarında iniş yapılacak pistin ILS (Aletli İniş Sistemi) sinyal yansımalarının  uçağın inişine imkan vermeyecek bir noktadayken algılanması ve uçak otopilot algoritması tarafından gerçek sinyal kabul edilerek alçalmayı sürdürmesi sonucu oluştuğu ifade edildi. 

Pilotlar normalde yaklaşmada 5,5 deniz mili mesafede 3400 feet yükseklikte olmaları gerekirken 5225 feet yükseklikteydiler. Bu irtifadan sonra normalde 3 derece ile yapılması gereken yaklaşmada oto pilot sistemi pisti yakalamak için 9 dereceye varan bir dalış açısıyla alçalmaya devam etti.

act kargo ucak kaza

Ancak uçak pist başını geçmiş, pist bittikten sonra teker koymuştu. 100 feet yükseklikteyken ikinci pilot pisti görememesi üzerine (pist arkalarında kalmıştı) TOGO düğmesine bastı. Ancak uçak pist sonundaki toprak alana teker koymuştu. Motor itiş gücü artarken 747-400F’in önce iniş takımları duvar ve tel örgüye çarptı. Bunu sağ kanat ucunun ağaçlara çarpması izledi. Tekrar 20 metre yükselen uçak, çevredeki binalara çarparak düştü.

Pilotların durumu fark edememelerinin yanı sıra kaza kırım uzmanları, imalatçı Boeing’in hatası olarak da uçağın otopilot algoritması ve otomasyon  ikazlarının yetersizliğine dikkat çekti. Uçağın tasarım ve sertifikasyon eksikliği, kazanın olduğu tarihte geçerli olan Boeing’in yayınladığı eğitim ve operasyon el kitaplarında yeterli detayın verilmemiş olması da raporda iyileştirilmesi gereken unsurlar olarak belirtildi. 

Hava trafik kontrolörleri için raporda uçağın yükseklik ve pozisyonları ile ilgili farklılıklar konusunda pilotlarla iletişim halinde olmalarını, uçağın inişe tam olarak hazır olması gereken noktada uçağın sadece pisti karşılamasının yeterli olmayıp, aynı zamanda yüksekliğinin de teyit edilmesini önerildi.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap