Uçuş Emniyeti

5G uçakların düşük görüş şartlarında inişini engelleyecek

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) yarından itibaren kullanıma girecek olan havalimanı yakınındaki 5G yayınının özellikle düşük görüş şartlarında iniş yapacak uçakların kullanacağı radyo altimetre ve bazı seyrüsefer aletlerini etkileyeceğini açıkladı. FAA havayollarının mevcut uçak filosunun yüzde 45’inin bu onayı aldığına dikkat çekti.

Cep telefonları için 5G çok yeni bir teknoloji. İnternette büyük hızlanma, görüşme kalitesinin artırılması gibi bir çok artısı var. Ancak 5G için iki farklı konu havacılık dünyasını yakından etkiliyor. Bunların birincisi radar altimetre, seyrüsefer sistemlerinin etkilenmesi. İkincisi de ABD’nin özellikle Çinli imalatçı Huawee şirketinin kurduğu 5G antenleri ile ‘gizli bilgilere’ ulaşabileceğini iddia etmesi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Havacılık İdaresi (FAA) Pazar günü yaptığı açıklamada, Çarşamba gününden itibaren 5G C-bandının konuşlandırılacağı birçok havalimanına düşük görüşlü iniş yapabilmesi için ABD ticari uçak filosunun yüzde 45’inin onay aldığını söyledi.

ABD yolcu ve kargo havayolu şirketleri, 5G sorununun çözülmekten çok uzak olduğunu uçuşları ve tedarik zincirini ciddi şekilde etkileyebileceği konusunda uyarıyor. Taşıyıcılar endişelerini üst düzey hükümet yetkililerine bildirirken FAA, potansiyel parazitin altimetreler gibi hassas uçak araçlarını etkileyebileceği ve düşük görüşlü operasyonlar üzerinde etki yaratabileceği konusunda bilgilendirmeye devam etti.

Amerika’daki havayolu şirketlerini temsilen Airlines for America “Bugün FAA tarafından verilen onaylarla bile, ABD havayolları, FAA’nın 5G ile ilgili uçuş kısıtlamaları nedeniyle, planlanan 19 Ocak’tan önce önlem alınmadığı sürece yolcu ve kargo uçuşlarının büyük çoğunluğunu gerçekleştiremeyecek.” açıklamasını yaptı.

FAA onay verdiği modelleri açıkladı

FAA, Boeing’in 737, 747, 757, 767, MD-10/-11 ve Airbus’ın A310, A319, A320, A321, A330 ve A350 modelleri dahil olmak üzere birçok Boeing ve Airbus uçağında kullanılan iki radyo altimetre modelini onayladı. Duyuru, AT&T ve Verizon’un Çarşamba günü yeni 5G hizmeti başlatmasından birkaç gün önce geldi. FAA, önümüzdeki günlerde daha fazla onay vermeyi beklediğini belirtti.

FAA, uçak ve altimetre onaylarının 5G C-bant parazitinden doğrudan etkilenen 88 havalimanının 48’inde pistler açıldığını söyledi. Ancak ajans, bu yeni onaylarla bile, bazı havaalanlarındaki uçuşların hala etkilenebileceği konusunda uyardı.

Yolcular 5G kullanımı konusunda bilgi alabilecek

FAA, Boeing’e yolladığı bir mektupta, belirli altimetrelere sahip belirli pistler ve uçaklar için onay verdiğini, çünkü 5G C-bandı emisyonlarından kaynaklanan parazitlere karşı duyarlılığın en aza indirildiğini söyledi.

Geçen yıl 80 milyar dolarlık C-Band spektrum ihalesini kazanan AT&T ve Verizon, 3 Ocak’ta, parazit risklerini azaltmak ve altı ay boyunca çalışmalara devam etmek için 50 havalimanı civarında tampon bölgeler oluşturmayı kabul etmişti. Şirketler FAA ve Ulaştırma Bakanlığı’nın isteği üzerine konuşlandırmayı iki hafta ertelemeyi kabul etti.

Perşembe günü FAA, 5G hizmetlerinin potansiyel etkisinin kapsamını ayrıntılandıran yaklaşık bin 500 bildirim yayınladı.

FAA Pazar günü yaptığı açıklamada, “Yolcular, 5G’nin kullanımda olduğu varış noktasında hava tahmini olup olmadığını öğrenmek için havayollarına danışmalıdır.” dedi.

Ne olmuştu?

7 Ocak’ta FAA, New York City, Los Angeles, Chicago, Las Vegas, Minneapolis, Detroit, Dallas, Philadelphia, Seattle ve Miami dahil olmak üzere 5G tampon bölgelerine sahip olacak 50 ABD havaalanını açıkladı.

Ancak havayolları, bu tampon bölgelerin bu havalimanlarında uçuş kesintilerini önlemek için yeterli olmayabileceği konusunda uyarmaya devam ediyor.

Cuma günü, FAA Boeing 787 operatörlerinin bazı ıslak veya karlı pistlere inerken ek önlemler almasını gerektireceğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala