İHASavunma

MIT’te Selçuk Bayraktar polemiği

Massachusetts Institute of Technology (MIT) çalışanı fizik profesörü İsveç kökenli ABD’li Max Tegmark uluslararası bir polemiğin fitilini ateşledi. MIT mezunu, Baykar’ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar hakkında Tegmark “Selçuk Bayraktar’a burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum” dedi. Selçuk Bayraktar ise cevabını sosyal medya üzerinden verdi: “Utanmanız gereken yaptığınız soykırım ve katliamlardır”

Maw Tegmark, Handelsblatt Gazetesi’ne konuştu. Röportajında Bayraktar’ı eleştirmesinin ardından  Selçuk Bayraktar cevabını Twitter hesabından verdi. Bayraktar, “MIT’de görevli ismini ilk defa duyduğum sözümona bir akademisyen, Karabağ Hrkt. döneminde, bir mülakatta “Selçuk Bayraktar’a eğitim verdiğimiz için utanıyoruz“demiş Utanmanız gereken yaptığınız soykırım ve katliamlardır. Biz topraklarımızı geri aldık Bundan da ancak gurur duyarız!”

Burslu olarak eğitim aldı

Selçuk Bayraktar, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi aldı. Bayraktar, MIT’deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürüttü.

2006’da MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını aldı. MIT sonrası Georgia Institute of Technology’de (Georgia Tech) devam ettiği doktora çalışmalarını 2003 yılında Baykar bünyesinde başlayan milli ve özgün insansız hava aracı teknolojileri geliştirme faaliyetlerini yürütmek için dondurarak 2007’de Türkiye’ye döndü. Selçuk Bayraktar, 2007 yılından bu yana Baykar bünyesinde teknoloji liderliği görevini yürütüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala