Uçuş Emniyeti

4 saattir çağrılara cevap vermeyip uçan Bonanza uçağı kazası

Tek piston  motorlu Beechcraft B36TC Bonanza, genel havacılık sektörünün sınıfında en performanslı uçakları arasında yer alıyor. ABD’de 27 Ekim’de meydana gelen kazada, 24 bin feet irtifadan 4 saat boyunca uçan, telsiz çağrılarına cevap vermeyen uçak, F-35’ler tarafından önlendi. İşte kazanın detayları…

Texas’tan kalkış yapan Turbo şarjlı tek motora sahip B36 Bonanza tipi uçak normal Prosedürler gereği tırmanışı yaptı. Hava şartları kapatıncada sürekli bulut üzeri uçmaya çalışmak için tırmanışa devam etti . 24,000 feet irtifada düz uçuşa geçti. Buraya kadar her şey tamam. Fakat kalkışından yaklaşık 4 saat sonra uçak çağrılara cevap vermemeye başladı.

ABD ”North American Aerospace Defense”ın radarlarına bir uçak takıldı ve uçağın 24,000 feet. irtifada ve yer sürati 200 knot idi. Hiç bir havayolu uçağı bu irtifada bu sürat ile uçamayacağı için uçak ile Wisconsin üzerinde iletişim kurulmaya çalışıldı. Fakat hiç bir cevap alınamıyordu. Hava kuvvetleri  tek motorlu bir genel havacılık uçağı için harekete geçildi.

F-35’ler önleme için havalandı

F-35 nin pilotu takibe alınan ve temas kurulmaya çalışan uçaktaki pilotun yaşamını kaybetmiş olarak otopilot ile uçmakta olduğunu üssüne rapor etti.

Bonanza TC uçağı bu performansa sahipti. Fakat kabin basınçlama sistemi bulunmuyordu.  Uçakta tek pilot olan ve 67 yaşındaki adı açıklanmayan kişi oksijen maskesi donanımlı uçağı ile sürekli uçan ve uçağını iyi tanıyan bir kişi olduğu açıklandı. Fakat Bonanza uçağındaki oksijen sistemi maksimum 2 saat dayanabilecek donanıma sahipti.

F-35 uçağı takip ederken kalkıştan 4 saat 45 dk. sonra Bonanza uçağının yakıtı Wisconsin- Maple Valley Kasabası üzerinde bitti ve uçak dalışa geçerek yere çarptı.

Wisconsin Şerif Ofisi, Federal Havacılık İdaresi ve Brown County Adli Tıp Kurumu soruşturma yürütüyor.

Uçak tipi: Beechcraft B36TC Bonanza

Uçak;  Arbuckle Aviation LLC firması adına kayıtlı (N75RM)

Pilot: 67 yaşında çok tecrübeli Bonanza pilotu

Kalkış meydanı: Fort Worth Meacham International Airport, (KFTW)-ABD

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala