Kariyer

Onur Air mağdurları: “Beklemeye tahammülümüz yok”

Onur Air’den 19 aydın maaşlarını ve harcırahlarını alamayan personel, geçtiğimiz günlerde havayolunun genel merkezine giderek yönetimle görüşmüştü. 2-4 haftalık ek süre alan mağdurlar herhangi bir gelişme olmaması üzerine bir açıklama yaptı.

Şirketin sahibi Cankut Bagana’nın yalan söylediğine dikkat çeken mağdurlar durumu şöyle anlattı:

“30 Eylül 2021 tarihinde şirket önünde protesto yapan çalışanların temsilcileri ile yaptığı görüşmede çalışanlarından 2 ile 4 haftalık süre istemiş ve şirketin satışını gerçekleştirip borçlarını ödeyeceği sözünü vermişti. Aynı zamanda 19 aydır çalışanlar ile hiçbir bilgi akışının olmamasının yönetimsel hataları olduğunu belirten Cankut Bagana bundan sonraki günlerde gelişmelerden çalışanlarını haberdar edeceğine dair sözü de vermiştir. 7 Ekim tarihine kadar bilgi alamayan çalışanlar şirketi aramış, Cankut Bağana ve yönetim kurulunun satış işlemleri için yurt dışına gittikleri cevabını almışlardır. 14 Ekim 2021 tarihine kadar bekleyen Onur Air çalışanları yaptıkları telefon görüşmesinden genel müdür Teoman Tosun’un çok hasta olduğunu ve bir sonraki hafta içinde görüşme yapılabileceği cevabını almışlardır. 21 Ekim 2021 tarihin 21 Ekim 2021 tarihine kadar hiçbir haber verilmeyen çalışanlar iletişim kurduklarında  Cankut Bagana’nın  22 Ekim 2021 tarihinde İranlı alıcı ile görüşmeleri olduğunu ve çalışanlar ile görüşmesinin mümkün olmadığını, gelecek hafta içerisinde görüşme yapabileceğini söylediği bilgisine ulaşan Onur Air çalışanları Cankut Bağana nın yalanları karşısında görüşmeleri kesme kararı almış ve bir sonraki adım olan CİMER’e  şikayet aşamasına geçilmiştir.

CİMER’e başvuru yapıldı

22 Ekim 20221 tarihinde CİMER’e toplu ihbarda bulunulmuş, daha sonra 23 Ekim ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA şikayet, 24 Ekim HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI şikayet ve 25 Ekim 2021 tarihinde de ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞINA şikayet şeklinde 1000 in üzerinde yazı gönderilmiştir. Şikayet yazılarını göndermeye devam eden Onur Air çalışanları önümüzdeki günlerde şirket binası önünde büyük bir protesto gösterisine hazırlanmaktadırlar”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala