Yerli Savunma Sistemleri

İKA’dan büyük adım, 9 şirketle sözleşme imzalandı

Son yıllarda insansız sistemlerde önemli adım atan Türkiye, İnsansız Kara Araçları (İKA) konusunda da önemli bir adım attı. Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen projelerde ağır, orta ve hafif sınıfta şirketlerle sözleşme imzalandı. 9 ana tip İKA geliştirme imza töreni Ankara’da FNSS tesislerinde gerçekleştirildi.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu konuda Türkiye’nin havacılık ile başlayan insansız sistemlerin artık deniz ve karada da kullanılmaya başlandığına dikkat çekti. Demir, “Muharebe sahası, yoğun teknoloji ve yapay zeka ile donatılmış bu tür araçların kullandığı bir alan haline geliyor. İKA kullanımının ileride oluşturacağı faydaların yanı sıra geliştirilecek teknolojiler büyük önem taşıyor” dedi. 

Ağır sınıfta FNSS

SSB, ağır sınıf olarak adlandırılan İKA sisteminde FNSS ile anlaşma imzalandı. Şirketin CEO’su Nail Kurt’un imza attığı projede, FNSS, Gölge Süvari olarak adlandırılan sistem ile M113’leri insansız hale getirecek. 

Bu proje aynı zamanda eski nesil Zırhlı Personel Taşıycıları’nın (ZPT) evrilerek yeni bir kullanım da sağlanması öngörülüyor. M113 platformu üzerine inşa edilen Gölge Süvari, 450 kilometre menzilli. 

Dizel bir motorla düz ve asfalt yolda 50 km/saat hıza çıkabiliyor.  Gölge Süvari; %60 dik ve %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 60 cm yüksekliğinde dik engel ve 160 cm uzunluğunda hendek geçebilmekte. Gölge Süvari’nin 4500 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip.

Orta sınıfta 4 şirket

Orta sınıf olarak adlandırılan İKA sistemlerinde ise Aselsan, Best Grup, Elektroland ve HAVELSAN ile anlaşma imzalandı. Bu sistemler keşif ve gözetleme, atış desteği sağlanması gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

HAVELSAN, BARKIN modeli ile İKA’ların BAHA ismi verilen bulut altı insansız hava aracıyla birlikte ya da bunlara ilave diğer İHA’larla beraber ortak görev icra edebilmesi ve görev paylaşımı yapabilmesi hedefliyor. Şirket, bu araçlara akıl katarak sürü görevinde bulunabilecek yapıya ulaşmış durumda.

Hafif sınıfta 3 şirket

SSB, hafif sınıfta ise Arox, Elektroland ve Esetron ile sözleşme imzaladı. İDEF’te ilk adımı atılan anlaşma sonrasında Prof. Dr. İsmail Demir “Saha operasyonları destek kapsamında, özellikle hudut birliklerinde Pençe operasyonlarına aktif katılım sağlayan askerlerimizi farklı hareket sistemlerine ve kullanım konseptlerine sahip olan İKA’larla destekledik. Bundan sonraki süreçlerde de her konsept ve seviyeden insansız kara araçları ile güvenlik unsurlarımızın görev yaptığı değişik arazi ve görüş koşullarına sahip harekât alanında kuvvet çarpanı olarak fark yaratmaya devam edeceğiz” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala