Deniz KuvvetleriSavunma

ULAQ’tan ilk atış

Testleri hızla süren ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) için ilk atış Denizkurdu-2021 tatbikatında gerçekleştirildi. Roketsan tarafından yapılan CİRİT füzesini ateşleyen ULAQ, böylelikle ilk telemetre atışını başarıyla tamamlamış oldu.

Telemetri atışı sırasında harp başlığı taşımayan bir CİRİT füzesi kullanıldı. Kısa süre içinde telemetri ile başlayan testler, daha sonra gerçek atış başlığı ile devam edecek.

TEST ATIŞI

Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde, CİRİT ateşlendikten sonra kayalıkların arasındaki hedefi tam isabet vurduğu İnsansız Hava Aracı (İHA) tarafından çekilen görüntülerle paylaşıldı. ULAQ SİDA’nın özellikle ada veya kayalık gibi coğrafi engellerin ardına saklanan gemilerin etkisiz hale getirilmesinde kullanılması planlanıyor.

Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi tarafından geliştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz  Aracı (SİDA), suya geçtiğimiz şubat ayında indirilmişti. Türkiye’nin insansız muharip deniz aracı olan ULAQ denize indirildi. Toplam 8 kilometre menzile sahip olan ULAQ üzerinden farklı modellerin geliştirilmesi hedefleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap