Haberler

Avrupa Birliği 1 Temmuz’da aşı pasaportu uygulamasına geçiyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz hafta haziran ortasından itibaren bir çeşit yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı sertifikasının yürürlüğe girmesi üzerinde anlaşmıştı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde liderler birlik çapında Kovid-19 pasaportunun başlatılmasına onay verdi. AB Dijital Kovid Sertifikası olarak adlandırılan uygulamanın 1 Temmuz’dan itibaren kullanılması planlanıyor.

DW’nin haberine göre, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de gerçekleşen AB Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen bu hafta sonuna kadar 300 milyondan fazla doz aşının yapılacağını ve önümüzdeki ay bu sayının 400 milyona çıkacağını duyurdu.

AŞI PASAPORTU

AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz hafta haziran ortasından itibaren bir çeşit Kovid-19 aşı sertifikasının yürürlüğe girmesi üzerinde anlaşmıştı.

Von der Leyen teknolojik sebeplerden ötürü ertelenen uygulamanın altyapısının 1 Haziran itibarıyla hazır olacağını söyleyerek konuya Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla açıklık getirdi.

AB geçtiğimiz günlerde AB onaylı iki doz aşı yaptıran üçüncü ülke vatandaşlarının girişine izin veren uygulamayı kabul etmişti. Bu iki girişim sayesinde AB’de bu yılki turizm sezonunun canlandırılması amaçlanıyor.

Yunanistan, İspanya ve Hırvatistan gibi ekonomileri büyük ölçüde turizm gelirine dayalı olan AB üyelerinin bu uygulama konusunda hayli istekli olduğu bildiriliyor.

AB Kovid Dijital Sertifikası, sahip olan kişinin aşı durumunu veya Kovid-19 enfeksiyonu geçirdiği ya da Kovid-19 testinin sonucunu gösterecek.

Kaynak: DW

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap