Savunma

Ukrayna’ya uçaklar nasıl verilecek?

Rusya-Ukrayna Savaşı 12’nci gününe girerken, hava üstünlüğü konusunda Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne verilecek uçaklar konusunda net bir adım atılamadı. Rusya Ukrayna hava unsurlarının tamamının vurulduğunu iddia etti. 

Avrupa Birliği savaşın başladığı ilk günden itibaren ilginç bir askeri adım atmıştı. Özellikle eski Doğu Avrupa ülkelerinin ellerindeki Sovyet döneminden kalan uçakların Ukrayna’ya verilmesi konubunda bir adım atılması konusunda düğmeye basmıştı.

Sonrasında ise Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin ABD’li Kongre üyeleriyle yaptığı video konferans görüşmesinde “Acilen savaş uçağına ihtiyacımız var” yönündeki çağrısı yapmıştı.

Yalanlanan görüşmeler

Bu konuda en önemli odak noktası halen filosunda Mig-29’ların bulunduğu Polonya gündeme geldi. Son yıllarda F-16, ardından F-35 için imza atan Polonya’nın elindeki Mig-29’ları Ukrayna’ya aktarabileceği iddiaları ortaya atıldı. 

ABD ile Polonya arasındaki görüşmeler, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulandı. Ancak bu görüşmeleri Polonya yalanladı. Rusya’nın ise bu görüşmelere tepkisi ağır oldu. Rusya bu adımı ‘savaş nedeni’ sayıyor.

Rusya: “Ukrayna hava unsurlarını yok ettik”

Gelişmeler hakkında bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, Ukrayna’ya ait hava unsurlarının neredeyse tamamının imha edildiğini açıkladı. Konashenkov, “6 Mart’ta yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahlar (seyir füzeleri), Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin, Vinnitsya hava sahasını devre dışı bıraktı. Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri’nin avcı uçakları ve hava savunma sistemleri, Ukrayna’ya ait 3 Su-27 avcı uçağını ve 3 insansız hava aracını daha vurdu. Dün ve bugün Ukrayna Hava Kuvvetleri 11 savaş uçağı ve 2 helikopter kaybetti. Kiev rejiminin muharebe kabiliyetine sahip hava unsurlarının neredeyse tamamı imha edildi” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala