Savunma

Ukrayna’dan kritik MotorSich adımı

Ukrayna’nın en büyük havacılık motor imalatçısı MotorSich’in ortaklığı konusunda belirsizlik giderildi. Ukrayna hükümeti, şirketin tüm hisselerini devletleştirdi. MotorSich, Türkiye için de stratejik öneme sahip. Baykar Savunma ile ortak şirkete sahip MotorSich’in geliştirdiği AI450 turboprop motoru, AKINCI İHA sisteminde kullanılıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin imzası ile hayata geçen adımla MotorSich’in tüm hisselerinin devlet kontrolü altına geçmesi için kararname çıkartıldı.

ÇİNLİLERE SATIŞI GÜNDEMDEYDİ

Çin merkezli Skyrizon şirketi ile 2017’de Motor Sich hisselerinin yüzde 56’sının satın alınmasına yönelik anlaşma sağlanmıştı. Anlaşma 4 yıldır Ukrayna devletinin masasında onay için bekliyordu. Satış konusunda taraflar mahkemeye de gitmişti.

MotorSich’in Çinliler tarafından alınmak istenmesi, ABD tarafından dikkatle izleniyor. ABD motor teknolojisinin Çin’in eline geçmemesini istiyor. Bu konuda da Ukrayna’ya baskı yapılıyordu.

TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Türkiye’deki havacılık ve savunma projeleri için MotorSich tarafından geliştirilen sistemler büyük önem taşıyor. Örneğin AKINCI İHA sistemi, TEI’nin geliştirdiği PD222 motoru öncesinde ilk uçuş ve testlerini AI450 turboprop motoru ile yaptı. Daha önce de Gezgin seyir füzesi konusunda motor desteğinin MotorSich tarafından sağlanacağı Ukraynalı yetkililer tarafından açıklanmıştı.

Son birlikte yapılan projede ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ATAK-2 Ağır Taarruz Helikopteri için Mi-8/17 serisinde kullanılan motorlardan yararlanılması öngörülüyor.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala