Savunma

Türkiye’nin cevabı: 8 saatlik tatbikat

Doğu Akdeniz’de giderek ısınan sulara, Türk Hava Kuvvetleri dün 8 saatlik bölgede tatbikat yaparak cevap verdi. Tatbikata Türk Hava Kuvvetleri 17 uçakla katıldı. Türk Deniz Kuvvetleri de 8 fırkateyn ve korvet ile bölgede bayrak dalgalandırdı. 

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında “Türkiye’deki harekât merkezlerinden komuta edilerek uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesini denemek ve geliştirmek maksadıyla 11 Haziran 2020 tarihinde Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurlarımızın katılımıyla “Açık Deniz Eğitimi” gerçekleştirilmiştir. Açık Deniz Eğitimi müşterek olarak planlanıp, başarıyla icra edilmiştir” dendi.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait CN235, C-130 nakliye uçakları, E-7T Barış Kartalı Havadan İhbar Kontrol, KC-135 tanker ve F-16 uçakları göreve katıldı. Uçaklar, Eskişehir’de konuşlu bulunan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına bağlı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) harekat komutasında görev yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Kara sularımızdan itibaren yaklaşık 1050 NM (2000 km)’lik rota boyunca gerçekleşen ve 8 saat süren görev kapsamında komuta kontrol usulleri denenmiş; havada yakıt ikmal, deniz-hava müşterek eğitimi ile hava ve deniz resmi aktarım eğitimleri icra edilmiştir” dendi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı