Savunma

Türkiye’den ilave F-16 alımı için ABD’ye başvuru

Yunan savunma sitesi Defencereview’un haberine göre, Türkiye ABD’den 40 adet ek F-16 Block 70 alımı ve mevcut uçakların modernizasyonu için talepte bulundu. LoR olarak adlandırılan Talep Mektu.bu (Letter of Request), FMS (Foreign Military Sales-Dış Askeri Satışlar) aşamasının ilk ayağını oluşturuyor. 

Projenin modernizasyon aşamasında da 80 adet F-16 uçağının da modernizasyonu konusunda talep Milli Savunma Bakanlığı kanalından gerçekleştirildi. 

Feridun Taştan’ın sosyal medya paylaşımında LoR aşamasının FMS için ilk adım olduğu belirtilerek “Milli Savunma Bakanlığı kanalı ile istenilen silah sistemleri hakkında fiyat ve teklif (LOA-Letter of Offer and Acceptance) hazırlanması için ABD tarafına yapılan bir başvuru. LoR başvurusu sonrası ABD tarafı istenilen sistemler için gerekli inceleme (kendi yasalarına uygunluk vs) ve fiyat hazırlığı yaparak ABD Dışişleri Bakanlığı onayı aldıktan sonra ABD Kongresine bildirim yapar. LoA mektubunu Türkiye’ye sunar inceleme ve degerlendirmesi için.

Kongre’den itiraz gelirse…

Bu noktada 1 ay içinde Kongre’den itiraz gelirse, süreç gecikebilir veya iptal edilebilir. LoA üzerindeki belirtilen şartları (teknik, fiyat, kullanım, eğitim gibi) karşılıklı konuşurlar. Eğer fiyat ve diğer teknik konularda anlaşılırsa alıcı ülke Turkiye LoA’yu imzalar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 vurgusu

ABD ziyareti sırasında ABD Başkanı Biden ile görüşmesi planlanan ancak gerçekleşmemesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ağır bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, CBS Televizyonuna verdiği röportajda muhabirin, S-400 alımı nedeniyle F-35’lerin teslim edilmediğini söylemesi üzerine “Kimse buna karışamaz. Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak. Türkiye kendi güvenlik riskini kendisi temin edemezse acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak. Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden hangi savunma sistemini aldığıma da müdahale edeceksin. Böyle bir şey olamaz. Hava kuvvetleri noktasında da Amerika’nın F-16’ların devamını sürdüreceğine dair elimde benim bir garanti var mı? Böyle bir garanti de olmayacağına göre belki o zaman biz çok daha farklı adımları da atmak zorunda kalacağız” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala