Savunma

NATO ortak helikopterini arıyor

NATO üyesi 76 ülke, gelecek yıllarda ihtiyaç duyulacak askeri helikopter için ortak çalışma başladı. 2030’da hizmete girmesi beklenen helikopter için 11-15 ton maksimum kalkış ağırlığı çerçevesinde geliştirilecek bir modelin ortaya çıkması bekleniyor.

Yeni Nesil Rotorcraft Yeteneği (NGRC) projesinin konsept aşaması için ilk mutabakat 8 Eylül’de tamamlanırken konsorsiyumun ilk üyeleri de Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya ve İngiltere oldu. Lüksemburg’ta 20-21 Eylül’de düzenlenen ikinci toplantıda da bu konsorsiyuma İspanya ve Hollanda da katıldı.

Ortak bir gövde konusunda anlaşmaya varan ülkeler, ortaya çıkacak helikopter modelinin uzun yıllar hizmet vermesini hedefliyor. Yapılan araştırmalar, NATO üyesi ülkelerin 2050 yılına kadar filolarında yenilemesi gereken 11-15 ton maksimum kalkış ağırlığı aralığında yaklaşık 1.000 helikopter olduğunu gösteriyor.

Maliyetler önemli

Yeni helikopter tasarımının birin fiyatının 35 milyon Euro’yu aşmaması, ve uçuş saati başına da 10.000 Euro’nun altında işletme maliyetine sahip olması hedefleniyor.  NATO, “gelişmiş bir konfigürasyon” ile ulaşılması gereken 220kt (407km/s) seyir hızı istiyor. 

Yüksek hız, ABD’nin şu an devam eden tasarım çalışmalarında olduğu gibi hem itki sağlayan arka pervane gibi klasik helikopter tasarımından ileri doğru gidilecek yeni konsepte kapılarını açabilir. Eğer daha klasik bir tasarım istenirse, hava aracı 180 knot’lik bir hızla uçabilir.

Şirketler çalışmalara başladı

NGRC projesine ilgi duyan yaklaşık 50 şirket, 21-22 Eylül tarihlerinde Lüksemburg’da düzenlenen endüstri günü etkinliklerine katıldı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala