Türk Savunma Sanayi

Ukrayna ASELSAN ile CATS için anlaştı

Ukrayna Ordusu’nda genel maksat amaçlı kullanılan Mi-8 helikopterlerine Aselsan tarafından geliştirilen CATS optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi takılacak. Anlaşma, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katılımı ile imzalandı.

Anlaşma, Motor Sich ve Savunma Teknolojileri (Defence Technologies) ve Aselsan ile imzalandı. Sistem, Mi-8 helikopter modernizasyon paketinin bir parçası olarak sağlanacak. Anlaşma, CATS sisteminin hem Ukrayna için hem de yabancı müşteriler için üretilen helikopterde kurulmasını öngörüyor.

Mi-8’e yeni mühimmat

Taraflar, ASELSAN’ın Mi-8 helikopterlerindeki silah paketine entegrasyon için hassas güdümlü havadan havaya füzelerini tedarik etme konusunda anlaşmaya vardı.

CATS’in Teknik özellikleri

Hedefleme, Keşif ve Gözetleme amaçlı kullanılan CATS, 220 mm Çaplı Ortak Optik Açıklık ile IR, HDTV, DI-NIR Kameralar ile görüntü sağlıyor. Uzun menzilli CATS, küçük olmasıyla İHA sistemlerinde etkili olarak kullanılıyor. En son sistem, Baykar’ın TB2 Bayraktar İHA’larına takılmıştı. Kameranın çözünürlüğü 1920×1080.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala