Türk Savunma Sanayi

Selçuk Bayraktar: “Uydu haberleşmesine sahip Bayraktar TB2/S SİHA’lar görevde”

Bir süre önce ilk fotoğrafları paylaşılan SATCOM antenine sahip TB2S için Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar SavunmaTR’nin sorularını yanıtladı. Selçuk, Bayraktar, “Uydu haberleşmesine sahip Bayraktar TB2/S SİHA’lar görevde”

Özel röportajda Bayraktar TB2S hakkında şunları söyledi:

“Bayraktar TB2/S SİHA’ların uydu haberleşmesine sahip modelinin testleri tamamlandı ve bu SİHA’lar şu anda görevde. Uydu haberleşme sistemine sahip Bayraktar TB2/S SİHA’lar farklı stratejik görevlerde kullanılacak. Güvenlik güçlerimizin ihtiyacına göre mevcut Bayraktar TB2 SİHA’ların gövdesinde yapacağımız bazı yapısal çalışmalar ile uydu haberleşme entegrasyonunu sağlamak mümkün.”

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Bir süre önce Baykar Grubu paylaştığı fotoğrafta, TB2S’ler hakkında bir süredir merak edilen konuya açıklık getirmişti. Normalde TB2 serisi, yer istasyonlarına bağlı olarak uçuyor. Sistemin menzili arazi yapısına bağlı olarak 150-200 kilometre arasında değişiyor. Ancak bu istasyonlar röle yardımı ile birbirlerine sinyal aktarımı yaparak daha uzaklardan TB2’ler kontrol edilebiliyor.

HAKAN KILIÇ: MENZİL AVRUPA’NIN ORTASI

SATCOM anteni ile bu operasyon tamamen uydu üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Bunun için Bayraktar TB2S’in burnuna özel bir anten takıldı. Uydu bağlantısı sayesinde TB2S menzil sorunu yaşamadan görev gerçekleştirebiliyor.

 

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala