Türk Savunma Sanayi

TB2’nin yeni modeli boy gösterdi

Baykar bugün Azerbaycan paylaşımında eğitim merkezindeki hangar fotoğrafı ile ilk defa Bayraktar TB2’nin yeni modelini tanıtmış oldu. Standart TB2 gövdesi üzerine uydu bağlantısı için anten yeri konulan iki İHA dikkat çekti.

Taktik sınıftaki Bayraktar İHA sistemi, normalde 150-200 kilometre menzilde görev yapabiliyor. 150 kilometreden sonra aktarım merkezleri ile mesafe olmadan ana karargahtan kontrol edilebiliyor. Örneğin Hatay’dan havalanan Bayraktar TB2, kalkışının ardından komuta kontrolü Ankara’ya geçebiliyor. İnişini de örneğin Gaziantep veya Diyarbakır’a yapabiliyor.

Yeni SATCOM anteni ile aktarma merkezlerine gerek kalmadan uydu bağlantısı ile doğrudan istenilen noktadan kontrol edilebilecek. Böylelikle menzil sorunu da aşılmış olacak. Uydu olarak Türksat 4B kullanılacak.

SATCOM ile ilgili ilk adım TUSAŞ tasarımı ANKA İHA sistemi ile atılmıştı. ANKA’nın prototip A ve hizmete giren B modelinin ardından ön gövdede taşınan SATCOM anteni ile ANKA-S envantere girmişti. 

TEST UÇUŞLARI YAPILIYOR

Sürekli geliştirilen Bayraktar TB2’de bu adımla uydu kontrolü ile uçmaya başladı. Bir süredir Baykar’ın eğitim ve test merkezinde TB2’nin yeni modelini test ediyor. Geliştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından TB2, TSK envanterine girecek.

Halen Baykar mühendisleri TB3 olarak adlandırılan, TEI imalatı PD170 motoruna sahip, taşıma kapasitesi artırılmış yeni model üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. TB3’te ASELSAN’ın kamera ve hedefleme sistemi CATS’i kullanılacak. Sistemin atış testi, geçtiğimiz hafta Baykar’ın merkezinde Teknik Müdür Selçuk Bayraktar ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı-Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katılımı ile başarıyla tamamlanmıştı.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tb3 dediğiniz iha’nın pilon lara bakan kameraları duck bantla yapıştırımış sanki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap