Türk Savunma Sanayi

Savunma Sanayi Başkanlığı 35 yaşında

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı, kuruluşunun 35’inci yılını düzenlenen tören ile kutladı. Başkanlığın Nuri Demirağ Salonu’nda yapılan törene katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Kendi savunma teçhizatı ihtiyaçlarımızı milli imkanlarla karşılamanın yanında dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarına cevap verebilen bir konumdayız” diye konuştu.

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve tüm SSB ailesine en kalbi selamlarını ve kutlama dileklerini ilettiğini belirterek başlayan Oktay, “Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığımız, 35 yıldır işte bu stratejik sorumluluğu üstlenmiş, belirlediği hedefler ve iş birliğini güçlendiren yapısı ile Türk savunma sanayisini yükseltmiştir. Özellikle geçtiğimiz 18 yılda Cumhurbaşkanımızın vizyon ve liderliğinde hayata geçen milli teknoloji hamlemiz, savunma sanayisinde sağladığımız başarılarla sembolleşmiştir. Savunma sanayi alanında her zaman vurguladığımız bir husus var. Kendi imkanlarımızla imal edebileceğimiz hiçbir ürünü dışarıdan satın almamak ve yerlilik-millilik oranlarımızı daima yükseğe taşımak. Hamdolsun sizlerin de gayretleriyle, emekleriyle savunma sanayi yerlilik oranında önemli ilerleme kaydettik”

DEMİR: “KOŞMAMIZ GEREKİYOR”

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuşmasında hem sivil hem askeri alanda çalıştıklarını belirterek “Kara, Deniz, Hava, Uzay ve Siber alanın yanı sıra son salgında olduğu gibi sağlık, tarım gibi alanlarda da faaliyet gösteriyoruz. Hedefimiz savunma sanayiinde tam bağımsızlık” dedi.

Gelişmelerin sevindirici olduğunu belirten Prof. Dr. İsmail Demir, “Ancak bu yeterli değil. Koşmamız gerekiyor. Gençlerimizi, sektörün şirketlerini destekliyoruz. Bu konuda yeni yeni adımlar attık atıyoruz” diye konuştu.

RAKAMLARLA SSB

Savunma ürünlerinde dışa bağımlılık yüzde otuzların altına indi. Yerlilik oranı yüzde 70’e çıktı.

Milli savunma projesi sayısının 62’den 700’e yükseldi.

2015’ten bu yana 350 yeni projenin başlatıldı. 

Sektörde faaliyet gösteren firma sayısının da 56’dan 1500’e yükseldi.

2002 yılında 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı 2019 yılı itibariyle üç milyar doları geçti. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap