Türk Savunma Sanayi

Reis Denizaltı’larına HAVELSAN damgası

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Deniz Kuvvetleri’nin yeni nesil denizaltıları Reis Sınıfı için HAVELSAN Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (DBDS) altıncısı teslim edildiğini paylaştı. 2011’de start alan proje, 20 kişilik Donanım ve Gömülü Yazılım Geliştirme ekibi görev yaptı.

Prof. Dr. İsmail Demir, “Yeni Tip Denizaltı Projemizde, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerinin tamamı 6 adet denizaltımız için başarıyla gerçekleştirildi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Denizaltının kalbi olarak nitelendirilen DBDS, denizaltı harekât ortamının çok zorlu kriterlerini karşılamak üzere, HAVELSAN’ın özgün ürünü olarak geliştirildi. DBDS, yeni eklenen kabiliyetleriyle, dünya genelindeki benzerlerinin önüne geçmeyi de başardı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında DBDS ile bütünleşik bir veri kayıt sistemi tasarlandı, yeni fonksiyonlara ait donanım ve yazılım güncellemeleri zamanında bitirildi ve teste tabi tutuldu.

Geçmiş dönemde yabancı firmalardan temin edilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemleri, HAVELSAN mühendisleri tarafından ihtiyaçlara göre geliştirilebilir ve yenilikler kolaylıkla sisteme eklenebilir duruma getirildi.

Silah, sensör ve Komuta Kontrol Sisteminden oluşan Denizaltı Savaş Sisteminin entegrasyonunda kilit rol oynayan DBDS’nin veri akışını yedekli ve kesintisiz olarak sağlaması sayesinde REİS sınıfı denizaltıların daha emniyetli seyir yapması ve harekât görevlerini en etkin şekilde icra etmesi mümkün olacak.

Yeni Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi özellikleri ile harekât sırasında sistem üzerinden akan tüm görev kritik verilerin en az 50 gün süre ile kesintisiz olarak kaydedilmesi ve depolanması sağlanabilecek. Ayrıca harekâtta kaydedilen önemli verilerinin gemide veya sahilde incelenebilmesine de imkân sağlanacak.

Geçen yıl HAVELSAN tarafından geliştirilen DBDS, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde mevcut AGOSTA sınıfı denizaltıların modernizasyonu için seçilmişti. Sistemin Fabrika ve Liman Kabul Testleri başarıyla tamamlanan projede Deniz Kabul Testi aşamasına gelindi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap