Türk Savunma Sanayi

PARS IV 6×6 dayanıklılık testleri tamamlanıyor

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı dayanıklılık testlerinde son aşamaya gelindi. Araç, testler tamamlandığında Mayına Karşı Korumalı Araçlar (MKKA) sınıfının en yüksek hareket kabiliyetine sahip üyesi olacak.

Muhabere Yüklü Ağırlığı 26 ton olan araç, gündüz / gece, tüm hava koşullarında, arazi ve meskûn mahal de dâhil olmak üzere her türlü zeminde hareket kabiliyetine sahip. PARS IV 6×6, özel operasyon timlerini, birden fazla tehdidin mevcut olabileceği hedef bölgesine taşıyacak ve sahadaki ekiplere ihtiyaç halinde ateş desteği sağlayacak şekilde tasarlandı.

Aracın ön kısmında bulunan, periskoplar, 180 derecenin üzerinde geniş bir görüş açısı sağlarken, yeni nesil elektronik kamera altyapısı, tüm ekip üyeleri ve komutan için 360 derece durumsal farkındalık sağlar. Bu özellikler sayesinde sürücü her koşulda, kapaklar kapalı konumda ve koruma altında aracı kullanabilmekte.

Silah sistemleri

Aracın silah sistemi, tüm yönlerde aynı anda birden fazla hedefi ateş altına alacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın ön ve arka kısmında iki adet uzaktan komutalı kule bulunmakta. Silah sistemi duruma göre, 7.62 mm ve12.7 mm makineli tüfek veya 40 mm bomba atarın kolaylıkla takılmasına veya değiştirilmesine imkân veren çok maksatlı bir kundağa sahip. 

Koruma sistemleri

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, mayına karşı korumalı mevcut tüm araçların sağladığı beka kabiliyetine ilave olarak tekerlekli zırhlı bir muharebe aracının sahip olduğu taktik hareket kabiliyetinin optimum kombinasyonunu sunması bakımından benzersiz özelliklere sahip. 

Yüksek seviyede balistik, mayın ve EYP koruması ve RPG ağı, mürettebatı ve güç paketini, asimetrik tehditlere karşı koruyor. Yüksek performanslı güç paketi ve yüksekliği ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, mürettebat için sürüş güvenliği ve konforunun yanı sıra zorlu arazi ve yol koşullarında hareket kabiliyeti sağlamakta.

Ön ve arka akstan dönüş sistemiyle, herhangi bir 4×4 araçtan bile daha düşük bir dönüş yarıçapına sahip. Bu özellik, meskûn mahallerde muadillerine göre daha üstün bir manevra kabiliyeti sağlamakta.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala