Türk Savunma Sanayi

Meltem-3 için kabul uçuşları başladı

Milli Savunma Bakanlığı bugün yaptığı sosyal medya paylaşımında Meltem-3 Projesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanan 6 adet deniz karakol uçağının kabul faaliyetlerine başlandığı açıklandı.

Proje, 20 Temmuz 2005 tarihinde Alenia ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ve Nisan 2006’da yürürlüğe girmişti. 15 yıl sonrasında yapılabilen kabul teslim kapsamında yakın bir zamanda ilk uçağın Deniz Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

Proje çerçevesinde, donanımsız bir şekilde Türkiye’ye gelecek olan ATR-72/600 uçaklarının Deniz Karakol Uçağına dönüştürülmesiyle ilgili tüm faaliyetler, Alenia/Leonardo’nun Ana Alt Yüklenicisi olan TUSAŞ olarak belirlenmişti. Toplam 218,7 Milyon ABD doları değerindeki anlaşmada önce 2013’te iki adet standart donanımla ATR72 yolcu ve kargo taşıma amaçlı teslim edilmişti.

 

6 UÇAK TESLİM EDİLECEK

Proje kapsamında bölgesel uçuşlarda kullanılan ATR72/600 yolcu uçağı gerçekleştirilecek modifikasyonlar ile Su Üstü ve Deniz Altı Savunma Harbi gerçekleştirilecek şekilde değiştiriliyor. İlk iki uçak Alenia tarafından modifiye edildikten sonra bir yıl içinde kalan uçakların teslimatı hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap