Savunma

STM, General Electric ile Pakistan için MİLGEM anlaşması yaptı

Türkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden STM, Pakistan Donanması için inşa edilen MİLGEM için gaz türbinleri konusunda önemli bir anlaşmaya imza attı. STM ve General Electric (GE), Pakistan için yapılacak gemilere LM2500 serisi gaz türbinleri kullanılacak.

Temmuz 2018’de Pakistan Donanması’nın kullanımı için 4 adet MİLGEM korveti yapımı için ASFAT (Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.) ile anlaşma gerçekleştirilmişti. Mühendislik destek ise STM tarafından verilecekti.

Anlaşmaya göre, 2 adet MİLGEM Türkiye’de, diğer iki gemi de Pakistan’da yapılacak. Bu gemiler için ilk kaynak hem Türkiye’de İstanbul hem de Pakistan’ın Karaçi’de tören düzenlenmişti.

Halen LM2500’ler, Türk Deniz Kuvvetleri’nde yer alan 4 adet MİLGEM’de de kullanılıyor. 2011’den bu yana hizmette olan gemilerdeki LM2500’ler CF6 yolcu uçağı motorlarından geliştirildi. CF6’lar, Türkiye’de kullanımı DC10’la 1970’lerde başladı. Motor sonrasında Airbus A310 ve şu anda da Airbus A330-300 uçaklarında kullanılıyor.

Halen LM2500’ler 39 ülkenin donanmasında kullanılıyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nde bu tipteki gaz türbinleri MİLGEM dışında Barbaros ve Gabya sınıfı gemilerde de kullanılıyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala