Türk Savunma SanayiYerli Savunma Sistemleri

Makine ve Kimya Endüstri Kurumu AŞ haline getiriliyor

Kırıkkale’nin kuruluşunda önemli rol oynayan Makine ve Kimya Endüstri Kurumu yeni bir döneme hazırlanıyor. Hali hazırda Savunma Bakanlığı ile irtibatlı KİT statüsünde ki kurumun, kamuya ait anonim şirketi olması yönünde çalışma yapılıyor.

haber71.com sitesinde çıkan habere göre MKEK’nin özelleşeceği yönünde ki iddialar son zamanlarda artarken, kurumun farklı bir statüye kavuşturulması için bir çalışma başlatıldığı öğrenildi. 

Edinilen bilgilere göre; hali hazırda savunma bakanlığı ile irtibatlı kamu iktisadi teşekkülü) olarak faaliyet gösteren kurumun kamuya bağlı anonim şirketi olması için çalışma başlatıldı. Henüz görüş alma aşamasında olan çalışmada kurumun hazine bakanlığı yada savunma bakanlığına bağlanarak anonim şirketi olması öngörülüyor. 

Bu sayede kurumun özelleştirme kapsamından çıkması hedefleniyor. Kurumun yeni statüsü ile daha profesyonel ve kendi alanında rekabet gücü yüksek bir konuma gelmesi bekleniyor. Diğer taraftan kurum çalışanları ile ilgili yeni dönemde herhangi bir hak kaybının yaşanmayacağı, sosyal haklarının tamamının korunacağı buna karşı çalışmak istemeyen personelin başka bir KİT’e geçmesine imkan verileceği öğrenildi. Yapılacak çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağı ve son şeklinin verileceği edinilen bilgiler arasında yer aldı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Umarım bu donüşüm vesilesi ile sivile tabanca tufek ve mermi satma işi son bulur. 80 milyonluk bir ülkede tabanca almak için Ankara’ ya gidiliyor . Olacak işmi.. Ve taneyle satiliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap