Türk Savunma Sanayi

Kanatta taşınan jet motorlu kamikaze uçak

Jet motorlu kamikaze drone konusunda TUSAŞ çok önemli bir adım attı. CNN Türk’te yayınlanan “Ne oluyor” Programına katılan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, bu konuda gelişmeleri anlattı.

Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik ve Hürriyet Köşeyazarı Nedim Şener’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Temel Kotil, Şimşek (ses altı hıza sahip) hedef uçak ve ses hızını geçecek Göksungur konusundaki çalışmaları anlattı.

ŞİMŞEK HEDEF UÇAK KAMİKAZE UÇAK HALİNE GELİYOR

Yılda 100 adet Şimşek Hedef Uçak üretebildiklerini belirten Prof. Dr. Temel Kotil, “Aksungur kanatlarından Şimşek atabilecek. İçinde 5 kilogramlık patlayıcı var. Menzili 100 ila 200 kilometre arasında değişecek”

TEI imalatı TJ90 serisi motora sahip Şimşek, geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği Bozdoğan hava hava füzesinin testlerinde kullanılmıştı.

SESTEN HIZLI GÖKSUNGUR

Prof. Dr. Temel Kotil, ses hızının üzerine çıkacak bir jet kamikaze projesi Göksungur’u da anlattı: “Göksungur için bir model yaptık. ANKA’ya bağladık. Aksungur’dan bırakacağız. Bu tasarım süpersonik olacak” dedi.

İLK YURTDIŞI TANITIMI AZERBAYCAN’DA OLMUŞTU

Türkiye, geçtiğimiz yaz bu konuda denemeleri Azerbaycan’da yaptığı testlerde kabiliyetini göstermişti. ANKA kanatları altında iki adet Şimşek dronu sistemi ile havalanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap