Türk Savunma Sanayi

Hürkuş teslimatı Şubat’ta başlıyor

Uzun süredir beklenen Hürkuş uçağı için Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimat Şubat ayında gerçekleştirilecek. Toplam 6 uçağı kapsayan Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) Projesi’nde teslimat Mayıs ayında tamamlanacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nde gerçekleştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) tesis açılış töreninde konuşan Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, Hürkuş ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. İlk 6 uçaklık teslimatın yanı sıra bu yıl  Nijer için iki adet Hürkuş da ihraç edilecek.

İlk uçaklar HYEU görevinde uçacak

Geçen yıl Anadolu Ankası Tatbikatı’nda Hürkuş’un yeni modeli HYEU hakkında basına açık bir sunum gerçekleştirilmişti. Hürkuş HYEU, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. HÜRKUŞ HYEU ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek. 

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı 135’nci Filo isterlerine göre gelişmiş varyant olarak adlandırılan Hürkuş HYEU’nun, düşük kullanım maliyet ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor. 

Hürkuş’un mevcut gelişmiş özelliklerine ek olarak HYEU ile Elektro-Optik / Infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek. Model halen eğitim amaçlı üretilen Hürkuş-B modelinden geliştiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala