Türk Savunma Sanayi

Hürkuş HYEU: Hava Yer Entegrasyon Uçağı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Konya’da gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Ankası-2021 tatbikatına katıldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgün ürünleri arasında yer alan HÜRKUŞ yeni versiyonu HÜRKUŞ Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) uçuş gösterisi düzenledi.

MAM-L yükü ile havalanan uçak, Konya Atış Sahası’nda yeteneklerini sergiledi. Helikopterlerin yaptığı operasyona havadan koruma ve destek veren Hürkuş, bu açıdan eğitim ve C modeli ile ortaya çıkan taarruz görevlerine de yenisini eklemiş oldu.

Hürkuş-B Konya(da uçuşlana başladı. Fotoğraf: Gürsel Kurşunat

HAVA KUVVETLERİ’NDE KULLANILACAK

Tatbikat kapsamında dikkatleri üzerine çeken HÜRKUŞ HYEU, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. HÜRKUŞ HYEU ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek. 135’nci filo isterlerine göre gelişmiş varyant olarak adlandırılan HÜRKUŞ HYEU’nun, düşük kullanım maliyet ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor. HÜRKUŞ’un mevcut gelişmiş özelliklerine ek olarak HÜRKUŞ HYEU ile Elektro-Optik / Infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek. 

 

Konya’da gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Ankası-2021’de dikkatleri üzerine toplayan HÜRKUŞ HYEU ile ilgili TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şunları anlattı: “Çeşitli ülkelerin komutanlıklarının katılımlarıyla gerçekleştirilen bu önemli tatbikatta HÜRKUŞ HYEU özellikle 135’nci filo nezdinde ‘eğitim’ maksadıyla kullanılacak. Biraz daha açmak gerekirse, HÜRKUŞ HYEU ile amacımız hava ve yer unsurlarına eğitim vermek. HÜRKUŞ HYEU’nun gelişmiş sistemleri ve özellikleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza önemli katkılar yapmak istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala