Türk Savunma Sanayi

Hürkuş hafifleyecek, mevcut tasarım ‘silahlı’ hale getiriliyor

TUSAŞ’ın ilk insanlı seri imalata geçen modeli olan Hürkuş uçağı konusunda yeni bir adım atılıyor. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, uçağın hafifletilerek bazı tasarım değişikliklerine gideceklerini söyledi.

Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik ve Hürriyet Köşeyazarı Nedim Şener’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Temel Kotil, Hürkuş-2 olarak adlandırılan proje için “Yeniden yapıyoruz. Daha hafif bir uçak olacak. Mevcut versiyon yani Hürkuş-B silahlı olarak devam edecek. Çünkü güçlü bir uçak. Bu şekilde koruyacağız. Yeni versiyon daha hafif olacak” dedi.

Bu konuda TUSAŞ Hürkuş 2 için kompozit malzeme oranını artırmayı hedefliyor. Kanat tasarımında da bazı değişiklikler gündemde.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tam olarak anlayamadım: şimdiki (güçlü ama ağır) Hürkuş-B silahlı model olarak kalacaksa, daha hafifgletilecek model mi (yani Hürkuş-2) mi eğitim modeli olacak? Ayrıca Kuvvet(ler) neden bunlara somut ve hatırı sayılı siparişler vermiyor? Silahlı olan Hürkuş versiyonu PKK ile mücadelede, en azından bazı görevlerde, kullanılamaz mı? Kullanılabilecekse, bir an önce filo hizmetine yeterli sayıda girsin ki F-16’ların kullanımı biraz hafifletilsin???

  2. Zannederim, Temel Kotil’in beyanatında bir kavram karmaşası var: Şu anda Hürkuş’un 3 versiyonu var (ancak aynı gövdeye ve bildiğim kadarıyla aynı motora sahipler). Hürkuş-A: EASA tarafından da sertifikası alınmış “sivil” versiyon,. Hürkuş-B: Çift kişilik askeri eğitim uçağı (Kuvvet 15 kesin, 40 opsiyonlu sipariş vermiş…). Hürkuş-C: Yine çift kişilik, 1.500 kg. harici silah yükü taşıyabilen, FLIR’li bir CAS uçağı. Kuvvet (Kara Kuvvetleri) bununla da ilgileniyor ama ortada henüz kesin bir sipariş yok! Kotil’in bahsettiği “hafifletilmiş” versiyon zannederim Hürkuş-2 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala