Türk Savunma Sanayi

HAVELSAN’ın GNNS teknolojisi kutup yolcusu

Savunma alanında geliştirilen bir çok ürün farklı sektörlerde hayat buluyor. Bu projelerden biri de HAVELSAN tarafından hayata geçirilen GNSS. Farklı uydu küresel konumlandırma sistemleri üzerinden çalışan GNSS, ilk sivil görevine Antartika’ya giden Türk araştırma ekibi tarafından kullanılacak.

Geçtiğimiz gün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleştirilen törende GNSS’yi tanıtan HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, sistem hakkında kamuoyuna bilgi vermişti.

Nacar, GNSS’nin Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirildiğine dikkat çekerek artık sistemin Türk Bilim İnsanları tarafından da kullanılacağını ifade etmişti.

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Antartika töreninde geliştirdikleri sistem hakkında bilgi verdi.

Farklı küresel konumlandırma sistemleri

GNSS, Küresel Konumlandırma Sistemleri olan GPS, Galileo, BeiDou, Glonas, QZSS gibi farklı uydulardan aldığı bilgileri kullanıyor. Buna göre bir konum oluşturuyor. Amaç kutuplar gibi kapsamanın fazla olmadığı coğrafyalarda doğru konuma ulaşabilmek. Sistem enerjisini taşınabilir güç ünitelerinden alıyor.

GNSS, HAVELSAN-TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Merkezi (KARE) iş birliği, ilk kez geçtiğimiz aylarda yapılan Teknofest ile hayata geçirilmişti. HAVELSAN mühendisleri hızlı bir çalışma ile sistemi sivil kullanım yapılabilecek hale getirmişti. 

Ardından cihaz bu hafta başında TÜBİTAK Kutup Araştırmaları ekibine teslim edildi ve gerekli eğitimler verildi.

Türk Savunma ürünleri Antartika testinde

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala